Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestske zastupitelstvo nitraden.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
3. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Rokovania výborov mestských častí sú neverejné, zápisnice zverejnia

Zápisnice z rokovaní výborov mestských častí (VMČ) v Nitre sa budú zverejňovať na webovej stránke mesta. Schválili to poslanci na zastupiteľstve na návrh poslanca Petra Oremusa (NEKA-NOVA).

Rokovania výborov VMČ sú v Nitre neverejné od roku 2015, inicioval to vtedy poslanec Daniel Hecht (Smer-SD). Ten teraz predložil obdobný návrh ako Oremus, a to, že prednosta radnice je povinný do 15 dní od konania výboru zabezpečiť zverejnenie zápisnice na webe mesta. Jeho návrh však neprešiel. Oremus mu pripomenul, že poslanci nemajú krátku pamäť a pamätajú si, že to bol práve on, kto inicioval neverejnosť zasadnutí. „Ja vítam, že sa posúvate vo svojom vývoji,“ adresoval Hechtovi Oremus.

Hecht povedal, že napriek neverejnosti zasadnutí má každý občan právo zúčastniť sa na zasadnutiach a predniesť svoje požiadavky. „Demokracia má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Neviem si predstaviť neriadenú niekoľkohodinovú prekrikovačku,“ vyhlásil.

Na zastupiteľstve sa rozprúdila diskusia o tom, komu má byť umožnené nahliadnuť do zápisnice z rokovania VMČ. V aktuálnom rokovacom poriadku VMČ sa totiž píše len to, že do zápisnice majú možnosť kedykoľvek nahliadnuť poslanci mestského zastupiteľstva, nepíše sa tam však nič ani o členoch výboru z radov obyvateľov, ani o občanoch. Proti neverejnosti zasadnutí kriticky na zastupiteľstve vystúpil občan Pavol Obertáš.

„Týmto mestským zastupiteľstvom mi boli odňaté práva na informácie. Kde zostali občania, vaši voliči, ktorí majú záujem pozorne sedieť na celom rokovaní VMČ?“ pýtal sa poslancov a dodal, že mu bola zamietnutá žiadosť o sprístupnenie zápisnice z rokovania. Poslanec Milan Burda (Smer-SD) reagoval, že zasadnutia sú neverejné preto, že „keby tam prišlo 300 obyvateľov, tak ich nemáme kde posadiť.“ Nezávislý poslanec za mestskú časť Klokočina Miloš Dovičovič však povedal, že „najvyšší počet zúčastnených občanov na našom zasadnutí VMČ bol šesť.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X