Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
REFERENDUM 2023: Aktuálna situácia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veľký modro-žltý papagáj Charlie, s ktorým prišiel na referendum manželský pár vo volebnom okrsku číslo 19 na Základnej škole Cabajská v Nitre. Foto: SITA/Mesto Nitra
23. januára 2023 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, Štatistický úrad SR Diskusia()

Referendum 2023 o zmene ústavy bolo v Nitre fiaskom, zúčastnil sa ho aj nevídaný návštevník

Prichádzali najmä staršie ročníky. Nitra mala po prvýkrát v histórii špeciálnu covidovú volebnú komisiu. 

Účasť v referende bola v Nitre na nízkej úrovni počas celého dňa. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Nitry Tomáš Holúbek, očakávali, že k večeru bude účasť vyššia, no nestalo sa tak. Referendum prebieha hladko a bez problémov.

Jediným spestrením dňa bol podľa Holúbeka veľký modro-žltý papagáj Charlie, s ktorým prišiel na referendum jeden manželský pár vo volebnom okrsku číslo 19 na Základnej škole Cabajská. Ako vysvetlili, so svojím hovoriacim papagájom chodia všade, sedí im na ruke, tak ho zobrali aj na referendum.

Nízka účasť a staršie ročníky

Do jednej z volebných miestností v Nitre chodili počas dňa na referendum najmä staršie ročníky. Vo volebnom obvode má komisia zaregistrovaných približne tisícku voličov.

Okolo trinástej hodine ich prišla na referendum asi stovka, čo je iba 10 percent. Chodia najmä staršie ročníky, teda 55+,“ uviedol predseda komisie Michal Gráf, ktorý ešte dodal, že ľudia prichádzali už od siedmej hodiny ráno a referendum zatiaľ prebieha úplne pokojne.

Covidová volebná komisia

Nitra mala po prvýkrát v histórii špeciálnu covidovú volebnú komisiu. Covidových voličov, ktorí sa do piatku 20. januára do 12:00 prihlásili so žiadosťou o účasti na referende, navštívila špeciálna komisia. Tú mal v Nitre na starosti okresný úrad.

Mali sme prihlásených štyroch občanov a všetci riadne a bez problémov odvolili,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka komisie Ivana Baková. Dodala, že členovia komisie, ktorí chodili za covidovými voličmi, mali na sebe rúška, rukavice a používali dezinfekciu.

Vstupovalo sa iba do priestorov, ktoré boli na to vyhradené, takže nejaký blízky kontakt s chorými na COVID-19 členovia komisie nemali. Ľuďom sme dali obálku, ktorú nám po zakrúžkovaní a zalepení vrátili vhodením do prinesenej urny,“ dodala Baková s tým, že voliči mali pri tom na tvári respirátory.

Referendum v Nitre

Nitre pre referendum evidujú 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia. Mesto vydalo spolu 416 hlasovacích preukazov. Otvorili 72 okrskov, pričom jeden špeciálny spadá pod Okresný úrad v Nitre a určený je pre ľudí s COVID-19. Komisia navštívila s prenosnou urnou štyroch covidových pacientov, ktorí sa vopred prihlásili.

Občania v referende odpovedajú na otázku, či súhlasia s tým, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR. Ide o v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993.

Doteraz bolo platné len jedno, a to referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie, na ktorom sa v roku 2003 zúčastnilo 52,15 percenta voličov. Hlasovať je možné od 07:00 do 22:00. Zorganizovanie referenda bude štát stáť 10,4 milióna eur.

Výsledky referenda v Nitre

  • počet zapísaných voličov: 63 471,
  • počet zúčastnených voličov: 18 017,
  • účasť: 28,38 %,
  • odpoveď „ÁNO“: 17 553 hlasov (97,42 %),
  • odpoveď „NIE“: 247 hlasov (1,37 %),
  • podiel neplatných hlasov: 1,20 %.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X