Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mikulassky_ohnostroj_jakub_kania 2.jpg
ilustračné: Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
10. marca 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pyrotechnika už bude povolená len štyri hodiny v roku. Inak hrozí pokuta

Podľa niektorých mestských poslancov bude problémom zabezpečiť dodržiavanie zákazu v praxi.

Používanie pyrotechniky bude v Nitre povolené už len štyri hodiny v roku. S návrhom prišiel poslanec Daniel Hecht za Smer-SD a mestské zastupiteľstvo ho vo štvrtok 9. marca schválilo. Pyrotechnika bude povolená len počas silvestrovskej noci od 22. do 2. hodiny. Ak si hodíte piráta alebo spravíte ohňostroj inokedy, hrozí vám pokuta od mestskej polície. Zákaz sa nebude vzťahovať na použitie pyrotechniky „v rámci ohňostrojových prác, ktoré podliehajú predchádzajúcemu súhlasu obce na základe osobitného právneho predpisu,“ čiže napríklad na ohňostroj, ktoré robí mesto na Mikuláša.

Nové nariadenie schválili poslanci ako dodatok Všeobecne záväzného nariadenia o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty a platnosť nadobudne 15. dňom od vyvesenia na úradnej tabuli mestského úradu. Za návrh hlasovalo 16 poslancov, jeden bol proti a šiesti sa zdržali.

V súčasnosti je používanie pyrotechniky v Nitre povolené počas štyroch celých dní, a to 30. decembra, 31. decembra, 1. januára a 2. januára. Podľa poslanca Daniela Hechta sú najmä obyvatelia sídlisk sú vystavení rušeniu nočného pokoja a znečisťovaniu verejného priestranstva. Petardy zároveň poškodzujú mestský majetok, ako tomu bolo nedávno v prípade parkovacích automatov. Na mestskom zastupiteľstve sa k téme rozprúdila búrlivá diskusia. Nezávislý poslanec Peter Oremus návrhu vytkol, že je veľmi slabo pripravený a žiadal by si širšiu analýzu situácie – či sú sťažnosti obyvateľov, aké sankcie hrozia v prípade nedodržiavania nariadenia a podobne. „Na základe čoho ste sa rozhodli, že to budú zrovna štyri hodiny, prečo nie napríklad šesť alebo osem? Treba to pripraviť poriadne a ani len tak prvoplánovo, že chcem sa zviditeľniť,“ vytkol Hechtovi Oremus.

Náčelník Mestskej polície v Nitre Erik Duchoň informoval, že polícia zaznamenáva veľké množstvo sťažností obyvateľov v súvislosti s používaním pyrotechniky, ľudia sa sťažujú na hluk a rušenie nočného pokoja. Paradoxne, najviac sťažností je práve v čase, keď je pyrotechnika oficiálne mestom povolená

„Ľudia nevedia, ako pyrotechniku používať, hádžu to do áut, do davu medzi ľudí, poškodzujú veci. Možno by stálo za úvahu vymedziť aj priestor, kde by to bolo možné používať a obytné priestory odtiaľ vynechať,“ povedal Duchoň.

Nezaradený poslanec Miloš Dovičovič si myslí, že mesto nemá „ani najmenšiu šancu reálne voči tomu zakročiť.“ „Robíme predpis pre predpis, lebo reálne tým nedosiahneme nič. Koľko policajtov má službu počas Silvestra? Mestskí policajti s tým nemôžu nič urobiť, jediné, čo môžu, je zaevidovať telefonáty, to je tak všetko,“ myslí si Dovičovič.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X