Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky park sihot rekonstrukcia 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
29. novembra 2022 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Začína najväčšia revitalizácia starej časti Mestského parku, prvým krokom je orez a výrub drevín

Na obnovu starej časti parku získalo mesto Nitra 5,7 milióna eur z Európskej únie.

V Nitre sa začína najväčšia revitalizácia starej časti Mestského parku na Sihoti v jeho 150-ročnej histórii. Na jeho obnovu získala radnica všetky finančné prostriedky, o ktoré žiadala z Európskej únie, teda viac ako 5,7 milióna eur. Ako informovalo mesto Nitra, práce budú rozdelené do dvoch etáp.

Prvá fáza bude zahŕňať časť od aleje smerujúcej k Biskupskému hostincu po rieku a štadión a úsek za Malou Hangóckou, kde bude nová zvernica. Harmonogram je nastavený na 12 mesiacov, práce teda potrvajú približne do polovice novembra 2023.

Druhá fáza úprav sa bude týkať okolia detského ihriska v prednej časti parku, ďalej časti parku v smere ku kaviarni a ku kúpalisku. Táto fáza sa začne v júli 2023.

Zriaďujú tu stavenisko

V súčasnosti zhotoviteľ zariaďuje stavenisko a oplotil časť parku, v ktorej uskutoční prvú fázu. Začne orezom a výrubom chorých a nebezpečných drevín. Po ukončení prác budú v mestskom parku vynovené detské ihriská doplnené o inkluzívne prvky, nová a bohatšia výsadba, workout prvky pre seniorov, nové osvetlenie a lavičky.

Mestsky park sihot rekonstrukcia 3.jpg
Foto: český ateliér Krejčiríkovi, www.facebook.com

Chodníky zrevitalizujú z prírodných materiálov, žabia fontána prejde opravou. Pribudnú aj ďalšie novinky ako pikniková lúka s miestami na grilovanie a vyhliadkové mólo nad zvieracou oborou.

Na Novom parku sa už pracuje

Mestský park na Sihoti v Nitre je rozdelený na dve časti – Starý park a Nový park. Na revitalizáciu Nového parku, ktorá sa už realizuje, získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Celkové oprávnené výdavky dosiahli 662 543 eur, z toho 563 161 eur je z Európskej únie a štát dal na tento projekt 66 254 eur. Mesto po aktualizácii pôvodných cien vloží do projektu zo svojho rozpočtu 64 115 eur. Na ploche 169 metrov štvorcových pribudne viac ako 700 kríkov ako je orgován, muchovník, kalina, ruže aj vavrínovec.

Hlavná promenáda Nového parku s trvalkovými záhonmi spríjemní pobyt návštevníkov počas celého roka, teda aj počas zimy. Revitalizácia zahŕňa aj nový povrch chodníkov, mobiliár – lavičky, nádoby na odpad, stojany na bicykle, informačné tabule a verejné osvetlenie.

Mestsky park sihot rekonstrukcia 2.jpg
Foto: www.facebook.com
Mestsky park sihot rekonstrukcia 1.jpg
Foto: český ateliér Krejčiríkovi, www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X