Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
herne-kasino-hazard-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages

Po doručení petície iniciatívy Zastavme hazard plánuje Nitra hazard úplne zakázať, zatiaľ zavádza obmedzenia

Mesto Nitra obmedzí hazard na svojom území. Nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) schválili poslanci vo štvrtok na zastupiteľstve.

VZN obsahuje všetky zákonné obmedzenia, ktoré umožňuje nový zákon o hazardných hrách platný do 1. marca 2019. Mesto nariadením zakazuje umiestnenie herne vo vzdialenosti menej ako 200 metrov od inej herne. Ide o pochôdzkovú vzdialenosť medzi vchodom do herne a najbližším vchodom do inej herne, ktorá sa meria kalibrovaným meradlom.

Rovnaká minimálna vzdialenosť musí byť dodržaná aj od školy a školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb pre deti a mládež, zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, ubytovne mládeže a zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí. Do platnosti to vstúpi od 1. júla 2019.

Primátor Hattas hovorí, že cieľom mesta je hazard nielen obmedziť, ale úplne zakázať. Na to treba petíciu, ktorú podpíše viac ako 30 percent voličov s trvalým pobytom v Nitre. Počas druhého kola prezidentských volieb sa iniciatíve Zastavme hazard podarilo vyzbierať 20 844 podpisov, čo predstavuje 31,5 percenta oprávnených voličov.

Keď iniciatíva odovzdá petíciu mestu, bude sa hlasovať o úplnom zákaze hazardu

V súčasnosti ešte zbiera ďalšie podpisy pre vytvorenie dostatočnej rezervy pre prípad, že by niektoré podpisy boli neplatné. Keď iniciatíva odovzdá petíciu mestu, budú poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve hlasovať o úplnom zákaze hazardu. „Počítame s tým, že to bude podobne ako v Bratislave napadnuté na súde a možno sa to bude ešte naťahovať, takže sme dali dopredu jasný signál, že my sa nebojíme hazard zakázať a ukazujeme to tým, že využívame všetky legislatívne možnosti, ktoré máme teraz,“ povedal Hattas.

Mesto okrem toho zakazuje od 1. januára 2020 prevádzkovať hazardné hry s výnimkou internetových hier počas 12 sviatočných dní v roku. Týka sa to dní: Zjavenie Pána (6. januára), Sviatok práce (1. máj), Deň víťazstva nad fašizmom (8. máj), Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok, Sviatok sv. Cyrila a Metoda (5. júl), Deň Ústavy Slovenskej republiky (1. september), Sviatok Sedembolestnej Panny Márie (15. september), Sviatok všetkých svätých (1. november), Pamiatka zosnulých (2. november), Deň boja za slobodu a demokraciu (17. november) a Druhý sviatok vianočný (26. december). Zníženie príjmov z hazardných hier sa v mestskom rozpočte prejaví od roku 2021, keď sa budú končiť prevádzkovateľom herní dvojročné licencie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X