Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK: TB ku kauze RegioJet
SITA Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica poèas TB ku kauze RegioJet. Nitra, 5. január 2015. Foto: SITA/Martin Havran
24. februára 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 SITA

Peňazí bude menej a ich čerpanie ťažšie, tvrdí predseda kraja

Prioritou nového programového obdobia Integrovaného regionálneho operačného programu je podľa predsedu NSK Milana Belicu zníženie nezamestnanosti

NITRA 24. februára – V programovom období 2014-2020 dostane Nitriansky kraj v rámci Regionálneho operačného programu menej peňazí a ich čerpanie bude zložitejšie. Dnes to na konferencii venovanej Regionálnemu operačnému programu povedal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica. „V novom programovom období dostane Nitriansky samosprávny kraj menej peňazí ako v tom minulom,“ povedal. Dodal však, že celkový objem financií z Európskej únie sa príliš nezmení. Stratu by mali podľa jeho slov kompenzovať iné operačné programy. Presnú cifru, ktorú bude mať vďaka regionálnemu programu Nitriansky kraj k dispozícii, zatiaľ nevedel konkretizovať. Prioritných osí je v novom období päť: Bezpečná a ekologická doprava, Ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám, Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch, Zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie a Miestny rozvoj vedený komunitou.

Belica v príhovore apeloval na zástupcov miest a obcí, aby pristupovali k budúcim projektom zodpovedne a zákonne. Uspieť s pripravovanými projektmi bude podľa neho ťažšie. „Nové programové obdobie prináša istú úľavu, projektov bude menej, no budú koncentrovanejšie,“ povedal Belica. Oproti minulému programovému obdobiu bude tiež potrebná väčšia spolupráca samospráv. Zástupcovia obcí by sa podľa neho mali v prvej fáze medzi sebou dohodnúť a vypracovať kvalitný projekt. „Projekty si vyžiadajú dobrú prípravu, starostovia by si mali uvedomiť, že tú prvú fázu za nich nikto neprekoná, v ďalších fázach už budú starostovia odľahčení o rutinné záležitosti priebehu projektu,“ uviedol Belica. Predseda kraja ďalej zdôraznil, že všetky projekty musia byť vypracované efektívne a v súlade so zákonom. Kontrolné mechanizmy Európskej únie budú podľa jeho slov sprísňovať podmienky. Chce sa tak vyhnúť vráteniu prostriedkov a zlému svetlu vrhnutému na kraj.

Prioritami nového programového obdobia je zníženie nezamestnanosti. Rakovinu spoločnosti, ako nezamestnanosť Belica nazval, chce riešiť priamo, teda vytváraním konkrétnych pracovných miest, ale aj nepriamo. Ako príklad nepriamych prostriedkov znižovania nezamestnanosti uviedol zlepšenie cestnej infraštruktúry a rozvoj vzdelávania. „Zlepšiť chceme cestnú sieť pre zvýšenie mobility a dostupnosti práce,“ povedal. V školstve sa chce usilovať o otváranie centier odbornej prípravy pre zvýšenie úrovne vzdelanosti.

V programovom období 2007 až 2013 sa dosiaľ v Nitrianskom kraji realizovalo 306 projektov v celkovom objeme 222 miliónov eur. Najviac peňazí poputovalo prioritnej osi Infraštruktúra vzdelávania. Spomedzi okresov skončila najvyššia suma, 48 miliónov, v okrese Nové Zámky. Najmenej peňazí v kraji poputovalo do okresu Zlaté Moravce. Využilo sa tam niečo vyše 12 miliónov eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X