Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hattas belica collage.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA - koláž NitraDen.sk
21. januára 2022 Správy NitraPolitika od NitraDen.sk Diskusia()

Hattas si myslí o Belicovi, že nie je aktívny. Sám sa ale nemôže venovať Nitre naplno kvôli práci v parlamente

Marek Hattas, ktorý pred minulými voľbami hovoril o zmene a slušnosti v politike, začína predvolebnú kampaň útokom na župana Belicu.

Primátor Nitry Marek Hattas spolu s jeho tímom spustili výzvu Hľadá sa župan. Cieľom iniciatívy je nájsť kandidáta alebo kandidátku na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktorý by v krajských voľbách na jeseň tohto roku vymenil terajšieho predsedu Milana Belicu. Toho Hattas označil za neviditeľného župana, kraj podľa neho potrebuje vo vedení zmenu.

Zatiaľ nevidieť, že by sa o post nitrianskeho župana zaujímala výraznejšia osobnosť, ktorá by hájila hodnoty demokracie, otvorenosti a transparentnosti. Iniciatívu preto berieme do vlastných rúk. Naším cieľom je nájsť vhodnú kandidátku alebo kandidáta na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ako primátor krajského mesta potrebujem na strane župana spoľahlivého, otvoreného a proaktívneho partnera. Preto ja a môj tím spúšťame výzvu Hľadá sa župan,“ vysvetlil Marek Hattas.

Podľa Hattasa je zmena, ktorú priniesli spolu s tímom do vedenia mesta, potrebná aj na krajskej úrovni. „Ja a môj tím sme išli do volieb v roku 2018 s víziou zmeniť Nitru k lepšiemu. Podobnú zmenu, akou prechádza Nitra, potrebuje aj náš kraj. Som presvedčený, že medzi takmer sedemstotisíc obyvateľmi župy nájdeme niekoľko kvalitných a aktívnych ľudí, ktorí v sebe nájdu odhodlanie dať sa na podobnú misiu, na akú som sa pred niekoľkými rokmi vydal s mojím tímom ja,“ uviedol.

Reakcia Belicu

Uchádzači o kandidatúru na pozíciu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja majú  primátorovi poslať svoj profesný životopis a sprievodný motivačný list.

Predseda Nitrianskeho kraja reaguje Milan Belica so slovami: „Svedčí to o právnom vedomí pána poslanca NR SR. Je to poľutovaniahodné a úbohé. Len upozorňujem, že župani sa nevyberajú, ale v súlade so zákonom sa volia. Teda nevyberajú si ich poslanci NR SR respektíve primátori vo vlastných konkurzoch.“

Porovnanie úspechov

Tiež by Belicu zaujímalo, odkiaľ berie istotu, že bude po voľbách opäť primátorom. Taktiež by rád konfrontoval úspechy kraja s úspechmi primátora v Nitre.

Pretože žiadne neexistujú. Existujú len problémy. Napríklad neúmerné zdržovanie výstavby mimoúrovňového križovania na Šindolke, ktoré jednoznačne presadila župa, ale pásku išiel paradoxne strihať pán primátor. A tak by som mohol pokračovať,“ dodáva Belica.

Belica dodáva, že medzi župami je práve Nitriansky kraj v oblasti hospodárenia lídrom a disponuje najlepším finančným zdravím, a to už 10 rokov. Dokonca veľmi úspešne nakladá s majetkom, ktorého hodnota podľa slov župana aj za ostatné volebné obdobie výrazne vzrástla.

Kraj dosahuje úspechy v opravách ciest 2. a 3. triedy, vzorne sa stará o svoje zariadenia sociálnych služieb a patrí k lídrom aj v oblasti vzdelávania,“ tiež konštatuje Belica.

Pôsobenie Hattasa v parlamente

Komunálne voľby na primátora Nitry vyhral ako občiansky a nezávislý kandidát v roku 2018. Nitre chcel zabezpečiť lepšie prostredie, udržateľnú dopravu, kultúru a pocit bezpečia v meste.

V parlamentných voľbách vo februári 2020 kandidoval v strane Za ľudí a získal 12. miesto v strane s počtom 4 696 preferenčných hlasov. Primátor Nitry sa v parlamente zúčastňuje hlasovaní a diskusií od zvolenia, od marca 2020.

Momentálne je členom klubu Sloboda a Solidarita. Členstvo má v rámci NR SR vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, či pre európske záležitosti a je stálym delegátom NR SR v Parlamentnom zhromaždení Únie pre Stredomorie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X