Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf_drazovska_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
27. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Odborníci a politici budú v Nitre rokovať o jazykovej politike EÚ

Perspektívy jazykovej politiky v Európskej únii sú témou rovnomennej medzinárodnej jazykovo-politickej konferencie, ktorá bude vo štvrtok a piatok 28. a 29. júla v Nitre.

Na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre budú akademickí odborníci, politici a zástupcovia občianskej sféry diskutovať na viaceré aktuálne témy v EÚ. Hovoriť budú o integrácii občanov a ich priblížení k EÚ a tiež o riešení jazykových problémov v oblasti ekonomickej integrácie. Jednou z tém bude i zefektívnenie jazykového vyučovania v EÚ.

Ako informovala Dominika Tekeliová z Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF, konferencia je sprievodným podujatím 101. Svetového kongresu esperanta v Nitre a je zaradená medzi podujatia SK PRES. Koná sa pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a rektora UKF Ľubomíra Zelenického. Pozvanie na konferenciu prijali odborníci z oblasti jazykovedy z USA, Írska, Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, Talianska, pobaltských krajín a krajín V4. Hlavným rečníkom bude eurokomisár z Litvy Vytenis Andriukaitis.

Odborníci budú hovoriť aj o používaní angličtiny v medzinárodnej európskej komunikácii. „Ako sa má Európa otvárať občanom, keď komunikačný jazyk je jazyk elity. Treba rozhodnúť o oficiálnom jazyku. Potichu sa podsúva angličtina, ale národný jazyk automaticky zakladá diskrimináciu iných národných jazykov,“ povedala členka organizačného výboru 101. Svetového kongresu esperanta Eva Poláková. Ako dodala, malé národy majú nižšie šance na európskom trhu práce v dôsledku nízkej znalosti cudzích jazykov.

„Esperanto je po takmer 130 rokoch živý, moderný, plne fungujúci jazyk na riešenie jazykových, etnických, kultúrnych a náboženských problémov vo svete,“ skonštatoval tajomník organizačného výboru kongresu esperanta pre zahraničné, diplomatické a odborné vzťahy Jozef Reinvart. Dvojdňovú jazykovo-politickú konferenciu ukončí plenárne rokovanie s podpísaním deklarácie, ktorá navrhne riešenia nielen jazykových, ale aj medzietnických a medzikultúrnych problémov, ktorým čelí Európska únia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X