Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra, centrum Nitry
Foto: ilustračné, GettyImages

Samosprávy v Nitriansky kraj môžu rozhodovať o 236 miliónoch eur z eurofondov

Z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý riadi MIRRI SR, sa žiadatelia z Nitrianskeho samosprávneho kraja zapojili do 25 vyhlásených výziev.

Samosprávy si v Nitrianskom kraji z Programu Slovensko a nových eurofondov priamo rozhodnú o 236 miliónoch eur. Súčasťou takmer 13-miliardovej obálky z nových eurofondov v Programe Slovensko je totiž aj samostatná, vyše dvojmiliardová alokácia, o ktorej rozhodnú priamo regióny.

Na konferencii Tvoríme lepšie Slovensko v Nitre to zdôraznili experti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Uvádza to v tlačovej správe Odbor komunikácie MIRRI SR.

Efektívne využívanie eurofondov

Budúcnosť efektívneho využívania eurofondov spočíva najmä v tom, že do rozhodovania o ich investovaní budú oveľa viac zapojené regióny. Práve v tomto duchu sme pripravovali aj Program Slovensko, v rámci ktorého priamo regióny budú môcť rozhodovať o vyše dvoch miliardách eur,“ vysvetlil minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík.

Kraje, mestá a obce podľa ministra najlepšie vedia, aké problémy ich najviac trápia, kam potrebujú, a preto budú mať možnosť sami si určiť, ako použijú prostriedky z Európskej únie. Pre celý Nitriansky kraj je v rámci integrovaných územných investícií vyčlenených z nových eurofondov takmer 145,6 milióna eur.

Ďalších takmer 54,4 milióna eur je určených pre územie udržateľného mestského rozvoja Nitra a 36,2 milióna pre územie udržateľného mestského rozvoja Nové Zámky – Komárno. Spolu teda priamo nitriansky región rozhodne o viac ako 236 miliónoch eur.

Zelené a klimatické ciele

V novom programovom období je pre Slovensko z európskych fondov vyčlenená suma 12,59 miliardy eur. Najvyššia alokácia je určená na zelené a klimatické ciele a zvýšenie energetickej bezpečnosti (4,2 miliardy eur).

Na zamestnanosť, kvalitné vzdelávanie a fungujúce sociálne služby pôjde 3,3 miliardy eur. Na rozvoj inteligentnej a bezpečnej dopravy (opravy ciest I., II. a III. triedy a rozvoj železníc) sú určené 2 miliardy eur.

Do vedy, výskumu, inovácií a digitalizácie sa investuje 1,9 miliardy eur. Rozvoj kultúrneho a prírodného dedičstva či turizmu podporí 400 miliónov eur. Špecifickým cieľom je Fond na spravodlivú transformáciu, ktorý predstavuje sumu 441 mil. eur.

Prvé výzvy, ktoré vyhlásia z Programu Slovensko v najbližších dňoch, budú zamerané na podporu odborného vzdelávania, na obnovu ciest či modernizáciu základných škôl a športovísk. Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi MIRRI SR, sa žiadatelia z Nitrianskeho samosprávneho kraja zapojili do 25 vyhlásených výziev.

Cesty a cyklodoprava

Išlo napríklad o výzvy na modernizáciu a rekonštrukciu ciest II. a III. triedy, cez ktoré sa investovalo spolu takmer 50 miliónov eur, na zlepšenie vybavenia stredných odborných škôl (19 mil. eur), modernizáciu verejnej osobnej dopravy (18 mil. eur), ale aj na rozvoj cyklodopravy (16 mil. eur) a zvýšenie kapacity materských škôl (15 mil. eur).

S pomocou 1,3 milióna eur z programu IROP sa v Nitre medzi iným vybudoval cyklomost cez rieku Nitra. Kalvársky most spája Wilsonovo nábrežie s Nábrežím mládeže a dopĺňa cyklotrasy popri brehu rieky Nitra.

Vďaka eurofondovej podpore vo výške takmer jeden milión eur sa materská škola na Dobšinského ulici v Nitre rozšírila až o 144 miest a za približne 370-tisíc eur Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre obnovila zeleň vo svojom areáli. Veľkou pomocou pre regióny v dobiehajúcom programovom období je tiež výzva za 127 miliónov eur pre samosprávy, ktoré prijali utečencov z Ukrajiny.

Financie na kompenzáciu svojich nákladov z tejto výzvy získalo takmer 1 500 miest a obcí po celom Slovensku. Na území Nitrianskeho kraja to bolo 177 obcí, ktoré si spolu rozdelia 13,4 milióna eur. Žiadatelia o eurofondy či dotácie môžu využívať aj pomoc Regionálnych centier, ktoré MIRRI SR minulý rok zriadilo vo všetkých krajských mestách a v Nitre ho nájdu na Farskej 7.

Cezhraničná spolupráca

Rozvoju Nitrianskeho samosprávneho kraja pomáha aj cezhraničná spolupráca podporovaná z programu Interreg Maďarsko – Slovensko, z ktorého sa v dobiehajúcom programovom období podporilo doteraz 50 projektov za 18 miliónov eur.

Unikátny príklad spolupráce v zdravotníctve priniesol napríklad projekt RoRehab venovaný rehabilitácii pacientov po mozgovej príhode. Zapojené zdravotnícke zariadenia získali robotické prístroje na tento typ rehabilitácie.

Zaujímavý je tiež projekt Wine-Lab venovaný podpore zamestnanosti a rozvoju podnikania vo vinohradníctve v Mužle a v Kesztölci. V novom programovom období je na podporu cezhraničných projektov z projektu Interreg HU-SK spolu viac ako 166 miliónov eur.

Aktuálne je už vyhlásená prvá výzva a viac ako 50 miliónov eur je v nej určených na ochranu prírody, biodiverzity či miestneho kultúrneho dedičstva a aj na predchádzanie rizikám prírodných katastrof.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X