Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slniecko nasielie agresivita pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Centrum Slniečko

Obete domáceho násilia budú mať v Nitre viac bezpečných priestorov

Projekt Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia získal grant z Nórska vo výške viac ako 500-tisíc eur, zo štátneho rozpočtu je spolufinancovaný čiastkou 90-tisíc eur.

Nezisková organizácia Centrum Slniečko začína v spolupráci s mestom Nitra rekonštruovať objekt Bezpečného ženského domu s cieľom rozšíriť jeho kapacitu z aktuálnych 17 na 32 miest a skvalitniť poskytované služby.

Zariadenie poskytuje bezpečný priestor pre ženy, ktoré zažívajú domáce násilie, ako aj ich deti.

Oprava objektu vo vlastníctve mesta je podporená z nórskych grantov, finančných prostriedkov Centra Slniečko, n.o. a vo výške 15 percent spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v programovej oblasti Domáce a rodovo podmienené násilie. Centrum Slniečko o tom informovalo v tlačovej správe.

Podpora a ochrana žien

Bezpečný ženský dom pre poskytovanie podpory a ochrany ženám zažívajúcim násilie a ich deťom na území mesta Nitra bol otvorený v roku 2015 ako prvý na Slovensku, vtedy tiež vďaka podpore z grantov Nórskeho kráľovstva.

V úplne ideálnom svete by žiaden Bezpečný ženský dom nebol vôbec potrebný. My si však nezakrývame oči pred realitou. Vieme, že stále sú medzi nami ženy, ktoré doma zažívajú násilie a obeťami agresora sú často aj ich deti. Som preto rád, že sme našli mestské priestory, v ktorých po rekonštrukcii nájdu obete násilia bezpečné útočisko so všetkou podporou, ktorú potrebujú,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Informovanosť o násilí

Projekt Bezpečný ženský dom – krok k životu bez násilia získal grant z Nórska vo výške viac ako 500-tisíc eur, zo štátneho rozpočtu je spolufinancovaný čiastkou 90-tisíc eur.

Súčasťou projektu je aj posilnenie informovanosti o násilí na ženách, o možnostiach, formách a prostriedkoch riešenia násilia páchaného na ženách a deťoch, a to prostredníctvom kampane na zvýšenie povedomia v Nitrianskom samosprávnom kraji.

Okamžitá pomoc i intervencia

S násilím sa nemôžeme vysporiadať jeho popieraním, či bagatelizovaním, ale práve naopak tak, že o ňom budeme hovoriť a že spoločne všetky zainteresované subjekty budeme hľadať cesty pre jeho minimalizovanie, zastavenie a okamžité poskytnutie pomoci obetiam, ale i intervencie pre násilné osoby. Vďaka podpore projektu bude posilnený priestor pre multidisciplinárnu spoluprácu a sieťovanie všetkých subjektov, ktoré môžu a majú byť v tejto problematike aktívne a súčinné,“ zhodnotila riaditeľka Centra Slniečko Mariana Kováčová.

Centrum sa už viac ako 20 rokov venuje pomoci deťom a obetiam domáceho násilia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X