Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Udolny areal.jpg
Údolný areál. Foto: www.enviroportal.sk
17. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Občianska iniciatíva žiada odbornú diskusiu k zámeru výstavby lanovky

Vyvolať odbornú diskusiu na tému výstavby lanovky na Zobor je cieľom občianskej iniciatívy, ktorá sa sformovala v Nitre. Zámer, ktorý predložilo v decembri 2017 Biskupstvo Nitra na posúdenie kompetentným orgánom, vyvoláva podľa iniciatívy množstvo otázok, ktoré v dokumente nie sú zodpovedané.

Na odbor životného prostredia Okresného úradu Nitra preto iniciatíva adresovala rôzne pripomienky. Okrem iného žiada odpovede na otázky, s akou návštevnosťou sa počíta a či to bude únosné pre túto lokalitu.

Členov iniciatívy tiež zaujíma, aký bude postup budovania lanovky a koľko stromov sa vyrúbe. Žiadajú tiež vysvetlenie technického riešenia a prevádzky hotela, ktorý má vzniknúť na vrcholovej stanici. „Prínosy zámeru sú podľa nášho názoru nadhodnotené. Naopak, negatíva sú popísané hmlisto, formálne, až neodborne,“ uviedol nitriansky lekár Jozef Matta, hovorca občianskej iniciatívy.

Ako dodal, veria, že odborná diskusia všetkých spoločne privedie k správnemu rozhodnutiu, ktoré bude odpovedať na nezodpovedané otázky tejto plánovanej investície na ploche Národnej kultúrnej pamiatky Hradisko Zobor.

Plánovaná lanovka

Zámer výstavby vyhliadkovej kabínkovej lanovky predložilo Biskupstvo Nitra, ktoré však neplánuje projekt financovať samo. Chce mať pripravený projekt, ktorý by sa mohol realizovať buď z eurofondov, alebo prostredníctvom investora. Jednolanová kabínová dráha má mať podľa zámeru dve skupiny vozňov, každý s tromi osemmiestnymi kabínami, návštevníkov by na vrchol Zobora prepravila za štyri minúty 20 sekúnd.

Rozsiahly projekt počíta aj s bufetom, reštauráciou, toaletami, požičovňou bicyklov a ubytovaním. Dráha má mať 1 321 metrov, kapacita lanovky je navrhnutá na 300 osôb za hodinu. V dolnej časti lanovky sa počíta aj s parkoviskom s 99 parkovacími miestami.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X