Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Archeológovia sa prezentovali
Archeologický ústav SAV v Nitre v utorok prezentoval výsledky svojej práce verejnosti. V rámci Dòa otvorených dverí sa s prácou archeológov prišlo zoznámi okolo 400 žiakov základných a stredných škôl, ako aj ïalší záujemcovia. Mohli si pozrie zaujímavé nálezy z výskumov, ale aj si sami vyskúša napríklad ich èistenie a základnú konzerváciu. Najväèšiemu záujmu sa tešili stredoveké kostry muža a vlka. Nitra, 25. november 2008. Foto: SITA/Mária Pietová
3. decembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

O služby slovenských archeológov majú záujem aj v zahraničí!

Nitra 3. decembra – Slovenskí archeológovia sú vďaka svojej vysokej kvalifikácii a modernému prístrojovému vybaveniu čoraz častejšie pozývaní na spoluprácu v zahraničí. Ako uviedol riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, naši odborníci chodia pomerne často vypomáhať napríklad svojim českým kolegom. Predovšetkým pri vyhľadávaní a mapovaní lokalít pomocou modernej techniky, ktorá vďaka geofyzikálnym meraniam umožňuje nazrieť pod povrch zeme.

Podľa Ruttkaya sa slovenskí vedci dostali v posledných rokoch na európsku špičku aj vďaka centru excelentnosti, ktoré na AÚ začalo vznikať od roku 2010 z financií štrukturálnych fondov. Na ústave dnes okrem iného pôsobia odborníci, ktorí dokážu vytvárať 3D modely zaniknutých i stojacich stavieb, či rôznych nálezov. Práve ich služby chcú využiť aj archeológovia z Rakúska. „Ideme pre nich robiť viaceré podrobné dokumentácie stredovekých rakúskych hradov. To práve súvisí s tým, že už sú tu ľudia naozaj na veľmi slušnej úrovni. Bude to vlastne kompletná 3D dokumentácia predovšetkým na odborné účely, kedy sa budú spracovávať všetky rezy, profily, okná… Vďaka technológiám, ktoré využívame, bude zachytený stav pamiatok v 3D podobe ku konkrétnemu dátumu a zostane detailne zachovaný už aj pre budúce generácie,“ vysvetlil Ruttkay.

Archeologický ústav sa v súčasnosti pripravuje aj na veľký medzinárodný projekt zameraný na výskum paleolitu, teda staršej doby kamennej. V rámci neho budú naši vedci spolupracovať s kolegami z Rakúska a Česka. „Projekt bude zameraný na výskum temer najstarších predkov človeka, teda neandertálcov z obdobia stredného paleolitu. Teraz máme veľmi dobrú mladú skupinu odborníkov na toto obdobie. Podobne sa to rozvíja v Rakúsku a po zapojení moravských kolegov to bude zaujímavý európsky projekt,“ povedal Ruttkay. Ako dodal, vedci sa zamerajú na terénny výskum aj na vyhodnotenie všetkých dostupných nálezov, ktoré sú v zúčastnených krajinách k dispozícii. „Väčšinou ide o predmety objavené v minulosti. A my dnes vďaka moderným metódam dokážeme z týchto predmetov získať oveľa viac informácii ako voľakedy,“ dodal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X