Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
034_1d4_5571_20220913_1830162104.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
22. septembra 2023 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skUKF Diskusia()

Nový akademický rok je tu: UKF privíta študentov. Na čo sa hneď v úvode roka môžu tešiť?

UKF v Nitre je jednou z najlepších slovenských univerzít a už teraz je pripravená privítať stovky študentov a poskytnúť im vynikajúce vzdelanie v širokej škále oborov. Čo študentov v úvode akademického roka čaká?

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre sa pripravuje na nový akademický rok 2023/2024, ktorý začne slávnostným otvorením v pondelok, 25. septembra 2023, o 10.00 hod. v Aule Univerzity Konštantína Filozofa na Tr. A. Hlinku 1 v Nitre. Toto otváracie podujatie bude spojené s inauguráciou dekana Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF a odovzdávaním Ceny rektora za mimoriadne výsledky vo vedeckej, umeleckej a iných tvorivých aktivitách za rok 2022.

UKF v Nitre je stabilne jednou z najlepších slovenských univerzít a ponúka široký výber študijných programov. Univerzita má bohatú históriu, ktorá siaha až 65 rokov do minulosti, a je známa svojou kvalitnou ponukou v oblasti humanitných, spoločenských a prírodných vied, vrátane prípravy učiteľov a zdravotníckych pracovníkov. UKF je držiteľom Národnej ceny za kvalitu, čo odráža jeho zameranie na kvalitu vzdelávania.

Univerzita momentálne ponúka 240 akreditovaných študijných programov v dennej aj externej forme štúdia v rôznych stupňoch. Mimoriadny dôraz sa kládol na zlepšovanie učiteľských programov, a UKF má najširšiu paletu učiteľských študijných programov s vysokou úrovňou praktického vzdelávania na európskej úrovni.

Zápis študentov aj záujem zo zahraničia

V tomto akademickom roku sa očakáva, že sa na UKF zapíše 6 570 študentov, z toho približne 9 percent bude zahraničných študentov. V minulom akademickom roku ukončilo štúdium na UKF 1 768 absolventov, vrátane bakalárov, magistrov a doktorandov.

Univerzita zaznamenala mierne zvýšenie počtu uchádzačov o štúdium, ale celkový počet zapísaných študentov je nižší o približne 4 percent v porovnaní s minulým rokom. Stále existuje veľký záujem o programy, ako je informatika, manažment cestovného ruchu, marketingová komunikácia a reklama, cudzie jazyky (najmä prekladateľstvo a tlmočníctvo), žurnalistika, pedagogika, psychológia, šport, etika, biológia, ošetrovateľstvo a urgentná zdravotná starostlivosť.

Univerzita Konštantína Filozofa prešla komplexným hodnotením vnútorného systému kvality Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo SR, hodnotením kvality študijných programov a habilitačných a inauguračných konaní. Výsledky a stanoviská kvality UKF budú známe koncom roka.

Ubytovanie študentov

Čo sa týka ubytovania, UKF poskytuje študentom ubytovanie v troch študentských domovoch s celkovou kapacitou 1 622 miest. V tomto akademickom roku sa uskutočňuje rekonštrukcia bloku H na internáte Zobor, čo spôsobilo zníženie ubytovacej kapacity o 318 miest. Študenti majú aj možnosť ubytovania v zmluvných zariadeniach UKF.

Naša univerzita v tomto akademickom roku zaregistrovala celkovo 2 373 žiadostí študentov o ubytovanie. Aktuálne vyhovela 600 žiadostiam prvákov a pre nedostatok ubytovacích kapacít zamietla 262 žiadostí novoprijatých študentov. V prípade starších študentov (nie novoprijatých) škola zaevidovala 1 511 žiadostí o ubytovanie, a z toho 1 260 žiadostiam vyhovela a 251 zamietla. Ceny za ubytovanie na internátoch UKF sa oproti minulému akademickému roku nezmenili,“ informoval riaditeľ Študentských domovov (ŠD) UKF v Nitre Mgr. Peter Hrobár.

Univerzita má aktuálne všetky ubytovacie kapacity naplnené. V prípade, že študentovi nebolo pridelené ubytovanie, môže si podať žiadosť o dodatočné ubytovanie na akademický rok 2023/2024. K 18. septembru 2023 si takúto žiadosť podalo 350 študentov.

Otvorenie akademického roka a zábava

UKF v Nitre akademický rok slávnostne otvorí v pondelok 25. septembra 2023. Hneď na druhý deň 26. septembra je pre „nováčikov“ pripravené tradičné podujatie Uvítanie prvákov (na ŠD Brezový háj), kde sa začínajúci študenti dozvedia dôležité informácie, ktoré im uľahčia vstup do nového akademického prostredia. Zoznámia sa bližšie s univerzitou, jej vedením, orgánmi, spolkami, fungovaním, priestormi, internátmi, so systémom štúdia, Akademickým informačným systémom a podobne.

Záver podujatia bude patriť uvítacej párty s DJ Spirit a DJ Oliver Heat s cieľom zoznámiť sa so študentmi vyšších ročníkov. Uvítanie prvákov bude 26. septembra spojené s projektovou aktivitou Študentského parlamentu UKF s názvom Fungovanie Študentského parlamentu UKF.

Správny začiatok akademického roka sa pre mladých spája so zábavou. Nebude tomu inak ani tento rok – študenti sa môžu tešiť na tradičný univerzitný Októberfest 2023, ktorý sa bude konať 3. októbra 2023 od 17. h na Amfiteátri pod Zoborom v Nitre. O dobrú hudbu a skvelú atmosféru sa postarajú účinkujúci Porsche Boy, Medial Banana, Meowlau X Val, Similivinlife, chýbať nebudú tradičné súťaže o super ceny a stánky s občerstvením. Podujatie pripravili Študentský parlament UKF, Študentské centrum UKF, UKF v Nitre, Mesto Nitra, NSK v spolupráci s ďalšími partnermi.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X