Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Skolka nitra martinsky vrch plan stavba titulka mesto.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: www.nitra.sk
19. februára 2019 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nová škôlka počíta aj s modernými vzdelávacími metódami, zameria sa na kreativitu, ale aj na ľudové umenie

V januári budúceho roka by mala v Nitre už stáť nová materská škola so 144 miestami pre deti v 6 triedach.

V súčasnosti je v Nitre problém s kapacitami materských škôl a ich stav momentálne nestačí, aj keď v 26 materských školách bolo minulý rok zapísaných viac ako 2 600 detí. „Miesto sa ale nenašlo pre 150 detí, časom sa počet neumiestnených detí znížil, nakoľko nie všetky zapísané deti do materských škôl nastúpili,“ spresnil odbor školstva, mládeže a športu. Preto sa mesto snaží zabezpečiť vytvorenie nových miest pre deti. Na projekt novej škôlky pod Zoborom dostalo mesto aj subvenciu 916-tis.eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Pritom sfinalizovanie tejto investície je naplánované na január 2020.

Skolka martinsky vrch.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Aspoň väčšia časť detí, ktoré sa v Nitre momentálne nemohli zapísať do predškolských zariadení, sa vďaka novej škôlke na Dobšinského bude môcť zúčastniť predškolského vzdelávania. V každej triede bude 24 detí, celková kapacita bude 144 detí. Deti od troch do šiestich rokov budú podľa veku rozdelené do šiestich tried.

V rámci predmetnej podpory zo strany riadiaceho orgánu bude vytvorených 144 miest, čím by sa zvýšila zaškolenosť materských škôl v Nitre zo súčasných 83,10% na 89,92%,“ konštatuje v hodnotení žiadosti mesta o dotáciu Integrovaný regionálny operačný program.

Škôlka na Martinskom vrchu bude plná kreativity a pohybu

Tak, ako aj v iných materských školách budú mať deti počas dňa aj iné aktivity, súvisiace s pohybovými a relaxačnými cvičeniami, edukačnými aktivitami zameranými na rozvoj rečovej, pohybovej, hudobnej, výtvarnej, dramatickej a grafomotorickej oblasti.

Súčasťou pohybových aktivít detí budú hry na hracích prvkoch v areáli škôlky i možnosť absolvovania prechádzok a aktivít mimo školského dvora. „Zameranie materskej školy bude aj na rozvoj oblastí kreatívneho priemyslu – konkrétne na výtvarné, hudobné a dramatické umenie, ale tiež na umelecké, tradičné a ľudové remeslá,“ uviedol odbor školstva, mládeže a športu. Zabezpečený tiež bude stravovací režim (desiaty, obedy, olovranty) i zdokonaľovanie sa v rámci hygienických návykov.

Skolka martinsky vrch nitra hracie prvky.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Samotné miesto realizácie projektu bolo daný územnou možnosťou, podmienkami zámeru a tiež je v súlade so zámermi mesta. Keďže kasárne sú kultúrnou pamiatkou, tak vrámci projektovej dokumentácie bol vypracovaný aj reštaurátorský výskum drevených častí budovy. Plán stavby samozrejme počíta aj s čisto novými podlahami, dlažbami, obkladmi a osvetlením a nezabudlo sa ani na nový nábytok, vybavenie jedálne, špecifický riad pre menšie deti, hračky, hracie prvky na detskom ihrisku a všetko ostatné zariadenie, potrebné ku komplexnej prevádzke materskej školy.

Výstavba škôlky má byť len pilotnou investíciou na Martinskom vrchu

Mesto má vo vlastníctve vrámci areálu kasární skoro 40 budov a viac ako 100 stavebných objektov. Výstavba materskej školy bude, podľa slov zástupcov mesta, len pilotnou mestskou investíciou radnice na Martinskom vrchu. V pláne je aj realizácia investície kreatívneho centra v tomto areáli. Samotné centrum bude zamerané na rôzne odvetvia, ktoré vyžadujú nápady a kreativitu.

Svoje miesto by tu mohli nájsť neziskové organizácie, rôzne talenty, ale aj univerzity a školy. Radnica plánuje podporiť vizuálne a scénické umenie, širokú škálu tvorcov v oblasti reklamy, marketingu, dizajnu, ale aj tradičnej, ľudovej a mestskej kultúry. Samozrejmosťou budú služby otvoreného ateliéru a kreatívneho inkubátora.

Budúcnosť na Martinskom vrchu je spojená najmä so vzdelávaním, kreatívno-kultúrnym priemyslom, obnovou zelene a doplnením chýbajúcej siete infraštruktúry.

Skolka martinsky vrch navrh nitra.jpg
Zdroj: www.nitra.sk
Skolka martinsky vrch nitra.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X