Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skolka nitra martinsky vrch plan stavba titulka mesto.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: www.nitra.sk
19. februára 2019 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nová škôlka počíta aj s modernými vzdelávacími metódami, zameria sa na kreativitu, ale aj na ľudové umenie

V januári budúceho roka by mala v Nitre už stáť nová materská škola so 144 miestami pre deti v 6 triedach.

V súčasnosti je v Nitre problém s kapacitami materských škôl a ich stav momentálne nestačí, aj keď v 26 materských školách bolo minulý rok zapísaných viac ako 2 600 detí. „Miesto sa ale nenašlo pre 150 detí, časom sa počet neumiestnených detí znížil, nakoľko nie všetky zapísané deti do materských škôl nastúpili,“ spresnil odbor školstva, mládeže a športu. Preto sa mesto snaží zabezpečiť vytvorenie nových miest pre deti. Na projekt novej škôlky pod Zoborom dostalo mesto aj subvenciu 916-tis.eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Pritom sfinalizovanie tejto investície je naplánované na január 2020.

Skolka martinsky vrch.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Aspoň väčšia časť detí, ktoré sa v Nitre momentálne nemohli zapísať do predškolských zariadení, sa vďaka novej škôlke na Dobšinského bude môcť zúčastniť predškolského vzdelávania. V každej triede bude 24 detí, celková kapacita bude 144 detí. Deti od troch do šiestich rokov budú podľa veku rozdelené do šiestich tried.

V rámci predmetnej podpory zo strany riadiaceho orgánu bude vytvorených 144 miest, čím by sa zvýšila zaškolenosť materských škôl v Nitre zo súčasných 83,10% na 89,92%,“ konštatuje v hodnotení žiadosti mesta o dotáciu Integrovaný regionálny operačný program.

Škôlka na Martinskom vrchu bude plná kreativity a pohybu

Tak, ako aj v iných materských školách budú mať deti počas dňa aj iné aktivity, súvisiace s pohybovými a relaxačnými cvičeniami, edukačnými aktivitami zameranými na rozvoj rečovej, pohybovej, hudobnej, výtvarnej, dramatickej a grafomotorickej oblasti.

Súčasťou pohybových aktivít detí budú hry na hracích prvkoch v areáli škôlky i možnosť absolvovania prechádzok a aktivít mimo školského dvora. „Zameranie materskej školy bude aj na rozvoj oblastí kreatívneho priemyslu – konkrétne na výtvarné, hudobné a dramatické umenie, ale tiež na umelecké, tradičné a ľudové remeslá,“ uviedol odbor školstva, mládeže a športu. Zabezpečený tiež bude stravovací režim (desiaty, obedy, olovranty) i zdokonaľovanie sa v rámci hygienických návykov.

Skolka martinsky vrch nitra hracie prvky.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Samotné miesto realizácie projektu bolo daný územnou možnosťou, podmienkami zámeru a tiež je v súlade so zámermi mesta. Keďže kasárne sú kultúrnou pamiatkou, tak vrámci projektovej dokumentácie bol vypracovaný aj reštaurátorský výskum drevených častí budovy. Plán stavby samozrejme počíta aj s čisto novými podlahami, dlažbami, obkladmi a osvetlením a nezabudlo sa ani na nový nábytok, vybavenie jedálne, špecifický riad pre menšie deti, hračky, hracie prvky na detskom ihrisku a všetko ostatné zariadenie, potrebné ku komplexnej prevádzke materskej školy.

Výstavba škôlky má byť len pilotnou investíciou na Martinskom vrchu

Mesto má vo vlastníctve vrámci areálu kasární skoro 40 budov a viac ako 100 stavebných objektov. Výstavba materskej školy bude, podľa slov zástupcov mesta, len pilotnou mestskou investíciou radnice na Martinskom vrchu. V pláne je aj realizácia investície kreatívneho centra v tomto areáli. Samotné centrum bude zamerané na rôzne odvetvia, ktoré vyžadujú nápady a kreativitu.

Svoje miesto by tu mohli nájsť neziskové organizácie, rôzne talenty, ale aj univerzity a školy. Radnica plánuje podporiť vizuálne a scénické umenie, širokú škálu tvorcov v oblasti reklamy, marketingu, dizajnu, ale aj tradičnej, ľudovej a mestskej kultúry. Samozrejmosťou budú služby otvoreného ateliéru a kreatívneho inkubátora.

Budúcnosť na Martinskom vrchu je spojená najmä so vzdelávaním, kreatívno-kultúrnym priemyslom, obnovou zelene a doplnením chýbajúcej siete infraštruktúry.

Skolka martinsky vrch navrh nitra.jpg
Zdroj: www.nitra.sk
Skolka martinsky vrch nitra.jpg
Zdroj: www.nitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X