Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Druh_zena_261.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
16. novembra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS DAB

Noc divadiel v Nitre tematicky spojí žena

Tretiu novembrovú sobotu sa na celom Slovensku už po šiesty raz otvoria dokorán divadlá a   kultúrne centrá. Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravilo na NOC DIVADIEL pre svojich   návštevníkov rovnako bohatý program, ktorý tento rok tematicky prepojí ŽENA. Konkrétne v  troch podobách, ako hrdinka divadelnej hry v podaní Evy Pavlíkovej, ako výtvarníčka prostredníctvom Henriety Rojkovej, ktorá zachytáva nitrianske predstavenia na svoje obrazy a ako spisovateľka vďaka Marike Studeničovej, ktorá sa o svoje písanie a zážitky s tým   spojené podelí na besede s čitateľmi a divákmi.

Henrieta rojkova_robotnica_dab nitra_noc divadiel_2015.jpg

Oficiálny program Noc divadiel v Nitre otvorí 21. 11. 2015 skvelá komédia   Druh: ŽENA, vo Veľkej sále DAB o 18:30, v hlavnej úlohe s Evou Pavlíkovou,   ktorá zachytáva všetko, po čom dnes ženy túžia. Po jej skončení bude   nasledovať diskusia s tvorcami, hercami a divákmi.

Stručne o hre: Komédia austrálskej autorky Joanny Murray-Smithovej je   vedome inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorej aktérkou bola ikona   západného feminizmu Germaine Greerová. Hra je nielen o ženách, ale aj o   mužoch, vzájomných partnerských vzťahoch a o každodennom živote, ktorý   sa nám nedarí žiť podľa kníh a vysnívaných predstáv. Počas Noci divadiel v priestoroch DAB uvedie výtvarníčka Henrieta Rojková v hlavnom foyer  výstavu umeleckých diel, ktoré zobrazujú divadelné inscenácie DAB v Nitre.

Henrieta Rojková o výstave: „Myšlienka zaoberať sa tvorbou DAB a reprodukovať ju do   podoby výtvarnej tvorby mi napadla po uzretí divadelnej hry Tisícročná včela, ktorú som   videla štyrikrát a zakaždým som v predstavení objavila iný rozmer a hĺbku. Hra vo mne   zanechala spomienku na časy môjho detstva, charaktery ľudí takých blízkych a hlavne akýsi   kód slovenskej nátury, ktorú pochopí snáď len Slovan. Každé jedno dielo, nielen obraz   Tisícročná včela, ale aj Testosterón, Druh : Žena či Cyrano z Predmestia, bolo inšpirované   slovami vytrhnutými zo scenára a osobnou diváckou skúsenosťou. Mojou prioritou nebolo   odkopírovanie, ale vyjadrenie pocitu, ktorý som si odniesla   z predstavenia, či slovo, ktoré ma   inšpirovalo k prvotnému námetu   obrazu. Moje inštinktívne vyjadrenie diváka, jeho duševné rozpoloženie.“

Henrieta rojkova vcela_dab nitra_noc divadiel 2015.jpg
Obraz Tisícročná včela

„Na obraze Tisícročná včela je ňom staré Nitrianske divadlo, naša pýcha minulosti, ľud v podobe pracovitých včiel, ktoré sa k nemu neustále ťahajú. Práve divadlo je v mojich očiach Matkou Včelou, divadlo ako symbol miesta realizácie, názorov, slobody prejavu, dojmov a empatie, odzrkadľujúce dnešnú dobu,“ dodáva Henrieta Rojková.

Henrieta rojkova_vytvarnicka.jpg

Krátko o maliarke: Henrieta Rojková sa maľovaniu venuje od   detstva, spolupracovala s mnohými významnými výtvarníkmi,   ako sú napríklad Ľudovít a Pavol Bebjak, akad. maliar Kiss, a   niekoľko rokov tvorila pod dozorom akad. maliarky Daniely   Tarinovej. Strávila 14 rokov v zahraničí, kde sa inšpirovala   mnohými kultúrami a príbehmi zo života. Má za sebou desiatky   vernisáží a výstav. Podieľala sa na mnohých projektoch   prezentácie neprofesionálnych výtvarníkov, angažuje sa vo   zviditeľňovaní začínajúcich výtvarníkov a spoluorganizuje   dobročinné aukcie výtvarných diel.

Beseda so spisovateľkou Marikou Studeničovou, autorkou knihy „Aj blondínky to vedia.“

Marika studenicova_profilova foto.jpe

Večerný  program NOC DIVADIEL uzatvorí beseda so spisovateľkou a novinárkou Marikou Studeničovou so začiatkom približne po 21:00 hodine v štúdiu DAB v Nitre.

Krátko o autorke: Vyštudovala odbor žurnalistiky  s televíznym zameraním na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Externe spolupracovala s periodikami ako Život, Woman magazín,  Eurotelevízia, Rytmus. Žije v Bratislave, sama vychováva 3 deti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X