Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz divadlo nitra priprava pribina.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Dóczy ml. - koláž NitraDen.sk
29. marca 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Spoznajte vďaka divadlu vzostupy a pády prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu

V Divadle Andreja Bagara nezaháľajú a stále pripravujú novinky plné nových dobrodružstiev. V apríli sa môžete tešiť na „našu“ (pred)veľkomoravskú históriu so súčasnými presahmi aj nekonvenčnými pohľadmi.

Nenechajte si ujsť novú inscenáciu, ktorá zachytáva život a dobrodružstvá Pribinu. Ide však o pohľady zo širšej perspektívy a tvorcovia si nerobia žiadne nároky na historickú pravdu.

Inscenácia je inšpirovaná knihou profesora Martina Homzu Murices Novae alebo Nové ostne: Dialógy o starších slovenských dejinách, ktorú prečítali a zdivadelnili Rastislav Ballek a Miklós Forgács. Aj keď kniha nie je venovaná priamo Pribinovi, ponúka zaujímavé informácie o ňom ako o historickej postave, o jeho kultúrnej i politickej misii v Panónii na území dnešného Maďarska.

A atacia skaaka inscenacie pribina making of.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Dóczy ml.

Pribina je panovník plný kontrastov a jeho život a panovanie sú poznamenané vzostupmi a pádmi i zápasom pohanstva a kresťanstva. Jeho osobnosť doslova odráža to, že ako v 9. storočí, tak aj dnes sme geopoliticky aj svojou mentalitou národ medzi východom a západom, ale z istej perspektívy aj medzi severom a juhom,“ uviedla dramaturgička inscenácie Martina Mašlárová.

Historická detektívka či cestopis

Podľa režiséra a spoluautora hry Rastislava Balleka pôjde o zvláštnu historickú detektívku či cestopis, v ktorom skupina ľudí vyrazí z Nitry k maďarskému Balatonu, kde Pribina vybudoval svoj Blatnohrad. Počas cesty postupne odkrývajú rôzne indície, stopy a odkazy na našu vlastnú minulosť a osudy Pribinu.

Inscenacia pribina making of rastislav ballek 3.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Dóczy ml.

Určite to nie je dejová línia či dramatický konflikt v tom tradičnom zmysle, aký očakávame od dramatického textu a od divadelnej hry. Treba si uvedomiť, že predlohou tejto inscenácie je historická práca. Je však dialogizovaná a my sme sa ňou, so spoluautorom Miklósom Forgácsom a dramaturgičkou Martinou Mašlárovou, nechali inšpirovať a snažili sme sa z nej dostať to, čo sme považovali za dôležité,“ vysvetlil Rastislav Ballek.

Zobrazuje skôr proces hľadania

V inscenácii je pre tvorcov dôležité skôr pátranie po minulosti a uvedomenie si, že pri poznávaní našich dejín musíme vyjsť zo zaužívaných zvyklostí a dívať sa na ne v širšej perspektíve, nie len v úzkom kontexte „medzi Dunajom a Tatrami“.

Inscenacia pribina making of rastislav ballek 4.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Dóczy ml.

Našou ambíciou je, aby z inšpirácií, ktoré inscenácia obsahuje, vznikol v konečnom dôsledku nejaký dramatický útvar, ale nie v klasickom zmysle slova. Je to niečo medzi performance, prednáškou a akousi zvláštnou meditáciou na témy, ktoré sú často kontroverzné, ambivalentné, alebo sa zakladajú iba na domnienkach či interpretáciách historických faktov,“ pripomenul Rastislav Ballek.

Aj podtitul making of hovorí podľa neho o tom, že nová inscenácia v DAB zobrazuje skôr proces hľadania a tvorby, než konečný výsledok. „Dali sme ho do názvu, aby sme ľudí upozornili, že nemajú čakať nejakú historickú fresku,“ doplnil Rastislav Ballek.

Premiéru inscenácie Pribina (making of) plánuje DAB uviesť 21. apríla v Štúdiu.

Inscenacia pribina making of rastislav ballek 2.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Dóczy ml.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X