Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra divadlo andreja bagara.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Jozef Foltánek - koláž NitraDen.sk
22. júla 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Divadlo Andreja Bagara má za sebou úspešnú sezónu, ponúkla pestrú paletu žánrov

Divadlo v tejto sezóne predstavilo slovenskú klasiku, hudobnú inscenáciu, komédiu aj hru pre náročných divákov. Sezóna 2022/2023 dostala podtitul Krehká identita. Riaditeľ prezradil viac, dokonca i zákulisné zaujímavosti.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre bilancuje sezónu 2022/2023 dostala podtitul Krehká identita. Je skvelou správou, že diváci zostali DAB verní aj po pandémii, inflácii a ďalších kritických udalostiach posledného obdobia. Divadlo malo totiž podľa slov sa riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho návštevnosť blížiacu sa úrovni spred pandémie. Dokonca nastala zmena v takzvanom nákupnom správaní divákov, keďže si kupujú lístky už vo väčšom predstihu a nie tesne pred predstavením.

DAB sa svojim divákom snaží za ich vernosť odvďačiť okrem iného aj tým, že nezvyšovalo ceny vstupeniek. „Pri tržbách sme už na rovnakých číslach ako v roku 2019 a znie to optimisticky. Keď si však uvedomíme, ako ohromne vzrástli ceny energií, tovarov aj služieb a tým aj náklady na prípravu inscenácií, nezostáva nám nič iné, ako šetriť každý jeden cent, kde sa len dá. Napríklad aj na takých veciach, ako je vonkajšie osvetlenie našej budovy, ktoré zapíname naozaj iba v deň premiéry, alebo pri naozaj významných svetových či pamätných dňoch,“ dodal Dóczy.

Čosi pre každého diváka

Uplynulá divadelná sezóna podľa slov riaditeľa naplnila presne to, čo sa od repertoárového divadla očakáva. Počas roka uviedlo DAB slovenskú klasiku, hudobnú inscenáciu, komédiu aj hru pre náročných divákov. Sezóna začala inscenáciou venujúcou sa slovenskej klasike. Šlo o adaptáciu poviedok Boženy Slančíkovej Timravy ROZSOBÁŠE v réžii Matúša Bachynca. „Nasledovala hra NEVESTA ALEBO ZDÁ SA, ŽE HRMÍ, ktorú režírovala Martina Havierová. Počas jej prípravy sme spolupracovali aj s Vysokou školou múzických umení a dali sme šancu mladým tvorcom,“ skonštatoval Dóczy.

Na jar prišla na scénu dlho očakávaná hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera. K nej riaditeľ prezradil zákulisné informácie: „Je to titul, ktorý zaujal aj mainstreamové publikum, ale vzbudil pozornosť aj u odbornej verejnosti. Trošku nepríjemným prekvapením pre nás boli problémy pri získavaní autorských práv k uvedeným piesňam. Sme zvyknutí, že pri zahraničných licencovaných dielach sa vždy platia nejaké poplatky, či percentá z tržieb. Pri získavaní autorských práv od niektorých slovenských autorov, prípadne ich dedičov, však prišli finančné požiadavky, ktoré výrazne presahovali limity nášho divadla.“

Pre náročných divákov bola zas určená ďalšia inscenácia, a to Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka. Táto inscenácia sa už uchádza o Cenu Akadémie divadelných tvorcov za sezóny 2021/22 a 2022/23. Záver sezóny napokon patril inscenácii Domov v réžii Matúša Bachynca. „Ide o vydarenú tragikomédiu, ktorej dej sa odohráva v 90. rokoch minulého storočia, no ukazuje sa, že je stále aktuálna,“ skonštatoval Dóczy.

Zaujímavé sprievodné podujatia

Samozrejme sa DAB tradične nevenovalo výlučne inscenáciám, ale pripravilo aj množstvom sprievodných podujatí. Diváci tu mohli sledovať niekoľko výstav, spoločne tu prebiehala oslava Medzinárodného dňa detí a nesmela chýbať ani jarná prehliadka slovenských a českých divadiel MADE IN CZECHOSLOVAKIA.

Po covidovej prestávke sa prehliadka vrátila s veľkým úspechom. Ponúkli sme na nej hudobné tituly z dielne Městského divadla Brno, Horáckeho divadla Jihlava, SND a DAB. Veľký záujem o všetky tituly ukázal, že diváci v Nitre majú hudobné inscenácie a muzikály naozaj radi. Úlohou divadla je diváka obohacovať a ja verím, že sa nám to počas uplynulej sezóny podarilo,“ doplnil Dóczy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X