Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Medaila proglas nitrianksa nadacia konstantina filozofa.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.biskupstvo-nitra.sk
8. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianska nadácia Konštantína Filozofa vydala limitovanú edíciu Proglasu v troch jazykoch aj špeciálnu medailu

Proglas vydala nadácia pri príležitosti 1150. výročia smrti svätého Konštantína a 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Do škôl a vzdelávacích inštitúcií poputuje limitovaná edícia publikácie s textami Proglasu v slovenčine, staroslovienčine a angličtine. Vydala ju Nadácia Konštantína Filozofa so sídlom v Nitre pri príležitosti 1150. výročia smrti svätého Konštantína – Cyrila a 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Okrem textov Proglasu, ktorý je predslovom svätého Konštantína k slovanskému prekladu evanjelia a zároveň prvou staroslovienskou básňou, obsahuje úvody od zosnulého emeritného nitrianskeho biskupa Jána Chryzostoma kardinála Korca a súčasného diecézneho biskupa Viliama Judáka.

Publikácia bola vydaná za účelom jej rozšírenia do škôl a vzdelávacích inštitúcií na Slovensku v záujme prehlbovania duchovného a kultúrneho odkazu svätých Cyrila a Metoda medzi mladou generáciou,“ informoval v tlačovej správe hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Nahrávky Proglasu v troch jazykoch

Text dopĺňajú vysvetlivky a poznámky k hlaholike a umeleckej stavbe Proglasu od autora prekladu Viliama Turčányho. Publikácia je obohatená aj o ilustrácie akademického maliara Vincenta Hložníka a DVD nosiče obsahujúce okrem iného nahrávky prednesu Proglasu v slovenčine a staroslovienčine a staroslovienskeho Otčenáša.

Nadácia tiež vydala pamätnú medailu venovanú svätým Cyrilovi a Metodovi. Averz medaile znázorňuje týchto slovanských vierozvestcov, reverz zobrazuje emeritného nitrianskeho diecézneho biskupa Jána Chryzostoma kardinála Korca. „Bol veľkým ctiteľom odkazu oboch slovanských vierozvestov a má veľké zásluhy na zachovávaní duchovného a kultúrneho dedičstva oboch vierozvestov,“ uviedol Ujlacký.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X