Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medaila proglas nitrianksa nadacia konstantina filozofa.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.biskupstvo-nitra.sk
8. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianska nadácia Konštantína Filozofa vydala limitovanú edíciu Proglasu v troch jazykoch aj špeciálnu medailu

Proglas vydala nadácia pri príležitosti 1150. výročia smrti svätého Konštantína a 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Do škôl a vzdelávacích inštitúcií poputuje limitovaná edícia publikácie s textami Proglasu v slovenčine, staroslovienčine a angličtine. Vydala ju Nadácia Konštantína Filozofa so sídlom v Nitre pri príležitosti 1150. výročia smrti svätého Konštantína – Cyrila a 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Okrem textov Proglasu, ktorý je predslovom svätého Konštantína k slovanskému prekladu evanjelia a zároveň prvou staroslovienskou básňou, obsahuje úvody od zosnulého emeritného nitrianskeho biskupa Jána Chryzostoma kardinála Korca a súčasného diecézneho biskupa Viliama Judáka.

Publikácia bola vydaná za účelom jej rozšírenia do škôl a vzdelávacích inštitúcií na Slovensku v záujme prehlbovania duchovného a kultúrneho odkazu svätých Cyrila a Metoda medzi mladou generáciou,“ informoval v tlačovej správe hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Nahrávky Proglasu v troch jazykoch

Text dopĺňajú vysvetlivky a poznámky k hlaholike a umeleckej stavbe Proglasu od autora prekladu Viliama Turčányho. Publikácia je obohatená aj o ilustrácie akademického maliara Vincenta Hložníka a DVD nosiče obsahujúce okrem iného nahrávky prednesu Proglasu v slovenčine a staroslovienčine a staroslovienskeho Otčenáša.

Nadácia tiež vydala pamätnú medailu venovanú svätým Cyrilovi a Metodovi. Averz medaile znázorňuje týchto slovanských vierozvestcov, reverz zobrazuje emeritného nitrianskeho diecézneho biskupa Jána Chryzostoma kardinála Korca. „Bol veľkým ctiteľom odkazu oboch slovanských vierozvestov a má veľké zásluhy na zachovávaní duchovného a kultúrneho dedičstva oboch vierozvestov,“ uviedol Ujlacký.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X