Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_9346.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
6. novembra 2018 Rozhovory od NitraDen.skTS NitraDen.sk Diskusia()

Nitra prináša ďalšie smart riešenie. Nová aplikácia uľahčí vodičom nájsť voľné parkovacie miesto

Nitra napreduje, mesto predstavilo novú parkovaciu aplikáciu, ktorá uľahčí vodičom nájsť voľné parkovacie miesto.

Nitra patrí v rámci Slovenska k popredným mestám, nasvedčujú tomu aj smart riešenia, ktoré radnica v poslednom období zaviedla. Teraz sa môžu obvyvatelia spod Zobora tešiť na riešenie, ktoré im uľahčí parkovanie. 

Novinkou je aplikácia ParkDots, ktorá usmeřnuje vodičov v Nitre a nevedie ich na voľné parkovacie miesta vybavené senzorom. 

„Užívateľ aplikácie je priamo navedený k najbližšiemu voľnému miestu a nestráca čas. Informácie zo systému zároveň slúžia mestu na lepšie pochopenie dopravných návykov obyvateľov a návštevníkov. Umožní nám to plánovať budúce dopravné riešenia v meste,” hovorí primátor Nitry Jozef Dvonč. 

Aplikácia patrí k ďalším zo série projektov, ktoré zavádza mesto, pričom sa zvyšuje životná úroveň a šetria sa aj financie. K predchádzajúcim inteligentným riešeniam patrilo napríklad riešenie vývozu komunálneho odpadu, požičiavanie bicyklov či verejné osvetlenie. 

„Teší ma, že v Nitre majú záujem implementovať svoje riešenia mnohé spoločnosti. Boli sme prví pri presadzovaní smart riešení na Slovensku, a to nám dnes prináša výhodu na trhu. Nitra tak má dobré meno doma a zaujímajú sa o nás aj v zahraničí. Naposledy napríklad inteligentná správa odpadu získala ocenenie Microsoft Awards v Prahe,” povedal Dvonč.

Ako dodal primátor, v Nitre sa ročne rieši približne 150 investičných akcií. Ide o dlhodobý proces, kde sa v rámci rozpočtu mesta plánuje, pričom jednotlivé investičné akcie musia prejsť určitým procesom. 

„S návrhmi investícií prichádzajú výbory mestských častí, schvaľuje ich mestské zastupiteľstvo. Ten, kto rozumie správe mesta vie, že mestské projekty podliehajú verejnému obstarávaniu. A projekty z EÚ fondov procesom od schvaľovania až po implementáciu. Na nič z toho mesto nemá dosah. Samotnú realizáciu sa snažíme vždy robiť promptne,” doplnil primátor Nitry Dvonč. 

Chodím rád a často po meste, stretávam sa s obyvateľmi a počúvam, čo potrebujú. Nikoho neodmietnem a problémy riešim okamžite. Sú veci, ktoré sa dajú vyriešiť hneď, ale aj také, ktoré potrebujú svoj čas. Na tom nezmení nikto nič,” dodal na vysvetlenie Dvonč. 

Na reči niektorých Nitranov, ktorí tvrdia, že v meste sa nič nedeje a Nitra stagnuje, reagoval súčasný primátor s tým, že to vníma ako predvolebnú rétoriku niektorých kandidátov. Podľa neho však treba byť objektívnym, nakoľko za mesto hovoria fakty a nie sľuby. 

„Máme výborné hospodárenie, mesto získalo viaceré ocenenia od nezávislých inštitúcií. Ako som už uviedol, obyvatelia každý deň vidia, že sa v meste buduje a mesto sa mení. Osobne ma zamrzí, keď počujem slová dehonestujúce život, prácu obyvateľov, investície, kultúru, šport. Nech sa nám podarí urobiť akákoľvek výnimočná vec, nájdu sa takí, ktorí povedia, že je to málo,” uzavrel Dvonč. 

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X