Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad sita.jpg
ilustračné: SITA
13. februára 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitra tento rok oslávi 770. výročie udelenia mestských výsad. Ako sa mesto vďaka tomu zmenilo?

Slobodným kráľovským mestom sa Nitra stala 2. septembra 1248, vďaka čomu získala právnu slobodu a rôzne ekonomické výhody. Pri príležitosti výročia pripravuje viaceré podujatia, jedným z nich budú scénky, ktoré chce v centre mesta zrealizovať Agentúra EPS.

„Prostredníctvom hraných scénok chceme ukázať, aký bol rozdiel medzi životom v meste pred získaním výsad a potom,“ povedal šéf Agentúry EPS a historik Daniel Balko. Ako priblížil, získaním privilégií sa všetci riadni občania mesta stali právne slobodnými. Šľachtici a drobní zemania bývajúci v Dolnom meste boli slobodní aj pred rokom 1248, no vďaka privilégiám sa stali slobodnými aj remeselníci a obchodníci. Všetci mešťania mali právo slobodne nakladať so svojím životom a majetkom a nikto od nich nemohol násilím požadovať žiadne služby, práce či poplatky.

Okrem rovnoprávnosti bola dôležitá aj ich právna samospráva, občianske či trestné prečiny a spory si riešili medzi sebou. Rozhodovali o nich nimi volení zástupcovia, najmä richtár s radnými. „Len v prípade najvážnejších štátnych zločinov, ako boli urážka majestátu či vlastizrada, museli ich vyšetrovanie odovzdať priamo kráľovi,“ uviedol Balko. Privilégiá napríklad zbavili nitrianskych kupcov povinnosti platiť v Uhorsku mýto. Mýtnych staníc bolo v Uhorsku veľmi veľa, niektoré patrili panovníkovi, niektoré mestám, kláštorom, biskupstvám či šľachticom. Platilo sa pri prechode mostov, brodov, za prechod horským priesmykom a podobne. Vyhýbanie sa ich plateniu bolo trestné.

Naštartovanie ekonomiky

Privilégiá tiež obnovili význam mestských trhov a pomohli naštartovaniu mestskej ekonomiky. Novovzniknuté slobodné mesto Nitra získala právo na organizovanie pravidelného týždenného trhu v utorok a k tomu aj jeden výročný jarmok. V piatky sa pod hradom v Hornom meste konali týždenné trhy od pradávna. „Utorkový trh však získal dôležitú výhodu – bol oslobodený od platenia cestných poplatkov. Obchodník smerujúci na nitrianske trhy nemusel na cestách platiť mýto, vďaka čomu vedel tovar ponúknuť za lepšie ceny,“ uviedol Balko.

To, že mestské výsady dostala Nitra ako akt vďačnosti za to, že obyvatelia Nitry pomohli Belovi IV. pri úteku pred Mongolmi, nie je podľa neho úplne korektné. „Podstatná bola ekonomická stránka veci. Zo slobodných miest malo kráľovstvo oveľa väčšie príjmy,“ poukázal historik Balko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X