Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Vďaka týmto starým fotografiám sa ocitnete v uliciach starej Nitry, nechajte sa nimi unášať

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Fotografia zachytáva časť kedysi nazývanú aj Poštárska kolónia. V 20. rokoch uplynulého storočia výstavbu realizovalo Obecně prospěšné stavební a bytové družstvo poštovních zaměstnanců. Vznikli pre poštových zamestnancov a architektom bol Václav Jiránek. Romantický ráz dodávajú domčekom arkiere z tehlového muriva. Na vlastných parcelách bolo postavených 8 rodinných domov a 8 rodinných dvojdomov (spolu 44 obytných jednotiek) s vysokými sedlovými strechami a čiastočne využitým podkrovím.

Ulica 28.rijna tzv.postarska kolonia klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Bývalé Gymnázium Eugena Gudernu bolo pôvodne 4-triedne nitrianske piaristické gymnázium. Neskôr tu bolo Československé štátne reálne gymnázium Tomáša Červena v Nitre, Gymnázium v Nitre, Jedenásťročná a Dvanásťročná stredná škola a napokon aj Stredná všeobecnovzdelávacia škola. Zástavba takýchto malých domčekov bola kedysi typická pre Nitru. Kto z vás túto školu navštevoval?

Byvale gymnazium eugena gudernu klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Nitrianske Pribinove slávnosti vyzerali v auguste 1943 takto. Účasť bola obrovská, a to aj napriek tomu, že v tých časoch vo svete zúrila vojna. Chýbajú už len šiatre, cukrové lízanky a kolotoče.

Nitrianske pribinove slavnosti 1943 odchod z kalvarie klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Koryto rieky tieklo kedysi oveľa bližšie k hradnému vrchu a Podzámskej ulici. Je to tiež vidieť na tejto pravdepodobne rodinnej fotografii z roku 1927.

Nitra rieka hrad 1927 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Národný alebo tiež Roľnícky dom je dnes budova na rohu Štefánikovej triedy a 7. pešieho pluku. Nachádza sa v nej napríklad aj Staré divadlo Karola Spišáka. Kedysi tu bolo kino aj telocvična Sokol. Na budove sú stále sochy sokolov, tie boli nedávno zreštaurované pánom Marekom Repáňom. V pozadí je vidieť budovu väznice a vpravo Honvédske kasárne, čiže dnešnú tržnicu. Kino Tatra bolo na tomto mieste už približne v roku 1933.

Narodny rolnicky dom 1933_klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X