Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad kose nadoby kontajnery 1.jpg
Foto: ilustračné, NitraDen.sk SH

Celá Nitra dopláca na to, že jej obyvatelia odpad netriedia dostatočne, aj keď môžu

Analýzou chceli zistiť, koľko je v zmesovom komunálnom odpade takých smetí, ktoré by mali byť vytriedené.

Celá Nitra dopláca na to, že jej obyvatelia odpad netriedia dostatočne, aj keď môžu. Vyplýva to z analýzy odpadu, ktorú v krajskom meste vykonali desiatky študentov. Povedie to preto k niekoľkým nápravným opatreniam, ktorých cieľom bude priviesť ľudí k poznaniu, že triediť odpady sa oplatí. Uvádza to v tlačovej správe hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek, podľa ktorého sa pred časom štyri desiatky študentov oboch nitrianskych univerzít zapojili do prvej masovej analýzy odpadkov zo sídlisk aj z rodinných domov v Nitre. V overaloch, s respirátormi a ochrannými rukavicami sa v areáli Nitrianskych komunálnych služieb prehŕňali 2,5 tonami odpadkov z Čermáňa a z Klokočiny.

Analýzu zorganizovalo mesto Nitra. „Chceli sme zistiť, koľko je v zmesovom komunálnom odpade takých smetí, ktoré by mali byť vytriedené. Na základe toho mesto Nitra spraví sériu opatrení a pripraví informačnú kampaň na zvýšenie povedomia o triedení odpadu,“ vysvetlil referent pre odpadové hospodárstvo z nitrianskej radnice Martin Pavelka. Netriedenie odpadu má na samosprávu environmentálny, ale aj ekonomický dopad. Platí rovnica, že čím menej sa vytriedi, tým viac odpadu musí mesto vyvážať na skládku, a tým viac za skládkovanie zaplatí. „Na skládke to nebudú týždne ani roky, kým sa odpad rozloží. Potrvá to desiatky, stovky, možno až tisícky rokov, v prípade skla určite. Potom skládku len prekryjeme zeleňou a tvárime sa, že tu nikdy nebola,“ upozornila Zuzana Pucherová, pedagogička z nitrianskej katedry ekológie a environmentalistiky. Aj jej študenti sa podieľali na analýze odpadu. Podľa Pucherovej mali študenti „jedinečnú možnosť vidieť, ako spoločensky zodpovední Nitrania neplnia svoju úlohu tak, ako by mali“ a tiež „čo všetko sú ľudia schopní hodiť do zmesového komunálneho odpadu a poslať na skládku“.

Pucherová tiež upozornila, že uloženie odpadu na skládku sa premietne do poplatkov, ktoré potom platia aj tí, čo odpady separujú poctivo. Prvá takáto analýza v Nitre ukázala, že najväčší podiel odpadkov, ktoré mohli byť vyseparované z rodinných domov, tvoril záhradný bio odpad (16 percent). Po ňom nasledovali plasty, textil a kuchynský bioodpad. Všetky tri zložky odpadu boli zhodne zastúpené štyrmi percentami. „Víťaz“ rebríčka v kategórii rodinné domy prekvapuje i preto, že všetky domácnosti majú k dispozícii 120-litrovú nádobu na bio odpad, ktorú NKS vyvážajú raz za dva týždne. Pri analýze odpadu z bytoviek sa zistilo, že najväčší podiel nevytriedeného odpadu tvorí textil, po ktorom nasledujú plasty. Obe komodity dosiahli šesťpercentný podiel. Kuchynský bioodpad tvoril štyri percentá. „Získané dáta považujem za veľmi užitočné. Mesto ich použije na nastavenie si cieľov v odpadovom hospodárstve do budúcich rokov. Správnymi opatreniami dokážeme znížiť negatívny dopad netriedenia na životné prostredie, na ekonomiku mesta a v konečnom dôsledku aj na peňaženky všetkých občanov,“ skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas. Konkrétne opatrenia teraz navrhnú odborníci na odpadové hospodárstvo. Môžu nimi byť napríklad pridanie nádob na separovaný odpad alebo zmena frekvencie jeho vývozu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X