Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kym nastane ticho ditte jurcova divadlo andreja bagara.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.dab.sk
26. apríla 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Program Ekohrdinovia ponúkne žiakom informácie i zaujímavosti o životnom prostredí

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravilo pre žiakov II. stupňa základných škôl program Ekohrdinovia. Ten vďaka umeniu prepojenému s aktivizmom predstaví deťom odborné informácie i zaujímavosti o životnom prostredí a starostlivosti oň.

Umenie a aktivizmus sa v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre spojí, aby vzdelával žiakov II. stupňa základných škôl. V priestoroch DAB sa uskutoční 26. apríla aj 18. mája. V rámci programu Ekohrdinovia si desiatky žiakov základných škôl pozrú divadelnú inscenáciu Kým nastane ticho, ktorá spája vizuálne interaktívne inštalácie, fyzikálne pokusy a protest song mladej generácie o nevyhnutnosti chrániť lesy, prírodu a životné prostredie. Následne si pozrú scénu a stretnú sa na diskusii aj s tvorcami inscenácie.

V programe sú zahrnuté aj Ekologické či Eko-fyzikálne dielne. Pre deti sú tu pripravené interaktívne hry na tému prirodzený les versus monokultúra s odborným lektorom Imrichom Jakabom z Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI UKF v Nitre, aj interaktívne hry a fyzikálne pokusy na tému energie a zdroje. Deti ňou prevedú odborní lektori Ľubomíra Valovičová a Ján Ondruška z Katedry fyziky FPVaI UKF v Nitre.

DAB vytvorilo program Ekohrdinovia na podporu pozitívneho vzťahu detí a mládeže k lesom a aktívny prístup k ich ochrane. „Zapájame doň odborníkov a ekológov, popularizujeme ich prácu a aktivity. Program sprostredkováva informácie o vode v lesoch, o lesných živočíchoch, riešení následkov lykožrútových a veterných kalamít, o výruboch lesov, o umelom zalesňovaní, predstavuje pojmy ako prales, holorub, biodiverzita, ekosystém, lesné hospodárstvo, funkcie stromu/lesa či tzv. wood wibe web,“ povedala o náplni programu Ekohrdinovia dramaturgička a autorka inscenácie Kým nastane ticho Slavka Civáňová.

Ako doplnila, informácie a fakty sprostredkováva program nenásilnou hravou formou a vizuálnym jazykom blízkym mladým ľuďom. „V neposlednom rade komunikuje DAB v Nitre ako zodpovednú inštitúciu, ktorej nie je ľahostajné životné prostredie a ktorá podporuje neformálne vzdelávanie detí a mladých ľudí v enviromentálnej oblasti a tvorivo a netradične prepája ekologické a umelecké aktivity,“ dodala Slavka Civáňová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X