Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU, Slovenská poľnohospodárska fakulta
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, franophoto, © NitraDen.sk
28. januára 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Foto: Návrh hospodárenia so zrážkovými vodami z dielne nitrianskej univerzity získal ocenenie

Porota súťaže sa rozhodla udeliť aj päť špeciálnych ocenení.

Víťazným projektom piateho ročníka súťaže Pre vodu sa stal návrh hospodárenia so zrážkovými vodami v hlavnom areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre od Martina Maninu. V tlačovej správe to uviedla Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis, ktorá súťaž organizuje.

Prevodu_cibik2.jpg
Návrh Miroslava Čibika.Foto: UNIAG

Na druhom mieste skončil návrh štylizácie mokraďového spoločenstva v obci Trenčianske Biskupice, ktorého autorom je Miroslav Čibik.

Tretie miesto obsadili dve práce – obnova koryta potoka Všivák v historickej časti mesta Žilina od Jakuba Kypusa a protipovodňové a protierózne opatrenia v obci Veľké Zálužie od Jakuba Pagáča a Alexandry Pagáč Mokrej.

Špeciálne ocenenia

Autori prác, ktoré skončili na prvých troch miestach, získali finančné odmeny vo výške 1 000, 500 a 250 eur. Porota súťaže sa rozhodla udeliť aj päť špeciálnych ocenení s finančnou prémiou vo výške 150 eur.

Prevodu_spu_manina2.jpg
Návrh SPU.Foto: UNIAG

Z celkovo doručených desiatich súťažných prác bolo deväť odporučených do finále, pričom sedem z nich bolo riešením modelovej situácie a dve práce boli vlastný súťažný návrh. Finále súťaže Pre vodu sa pred členmi odbornej poroty uskutočnilo online 10. decembra 2020.

Problémy s vodou

Hlavnou ambíciou súťaže je prepájať mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú riešenia konkrétnych problémov s vodou vo svojich mestách a obciach.

Samosprávy, združenia či firmy najskôr nominujú konkrétne situácie či problémy, ktoré sa týkajú zadržiavania alebo využitia dažďovej vody, sucha, povodní, odnosu pôdy z polí alebo čistenia vody.

Na uvedené situácie následne študenti a mladí odborníci vo veku od 18 do 30 rokov hľadajú riešenia, ktoré porote predstavujú vo forme projektov.

Prevodu_spu_manina.jpg
Návrh SPU.Foto: UNIAG

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X