Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka ukf podujatie prenaska.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
UKF.sk
27. októbra 2018 Podujatia a akcie Nitra od ukfTS NitraDen.sk Diskusia()

Na UKF v Nitre diskutovali o tom, ako učiť moderne

Pohľad na zaplnenú prednáškovú sálu v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vo štvrtok 25. októbra potešil všetkých, ktorí chcú lepšie, modernejšie slovenské školstvo.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre venuje veľkú pozornosť zvyšovaniu kvality a pripravenosti budúcich učiteľov prostredníctvom rôznych aktivít okrem iného aj prostredníctvom projektu APVV Prax v centre odborovej didaktiky odborová didaktika v centre praktickej prípravy, preto spoluzorganizovala a garančne zastrešila podujatie vytvárajúce priestor pre prezentáciu moderných spôsobov výučby naprieč odborovými didaktikami a pre diskusiou o témach v učiteľskej profesii, ktoré v súčasnosti v spoločnosti rezonujú.

Za nápadom zorganizovať konferenciu pre študentov učiteľských smerov, ktorí chcú učiť moderne, stoja učiteľky Miriama Glovňová a Katarína Michalíková, obe absolventky Komenského inštitútu. „Pociťovali sme potrebu vytvoriť komunitu učiteľov aj študentov Univerzity Konštantína Filozofa, nejaké spoločné miesto, kde by sa predávali skúsenosti či nápady,“ vysvetľuje K. Michalíková. „Ukázať študentom, budúcim učiteľom, aké zaujímavé môže byť toto povolanie. Ako sa dajú robiť zmeny v školstve.

014 1dx_6193_20181025_1536835242.jpg

Táto myšlienka dozrela, požiadali o regiogrant z Komenského inštitútu a v spolupráci s Janou Duchovičovou, zodpovednou riešiteľkou projektu APVV z Katedry pedagogiky, Martinom Cápayom a Petrom Švecom z Katedry informatiky s významnou podporou Pedagogickej fakulty a Fakulty prírodných vied zorganizovali konferenciu pre študentov učiteľstva Univerzity Konštantína Filozofa.

Podujatie sa konalo pod záštitou rektora Univerzity Konštantína Filozofa prof. RNDr. Libora Vozára, CSc. „Učiteľské povolanie je aj o zodpovednosti prípravy novej generácie pre nové podmienky“, povedal rektor UKF prof. Libor Vozár a pokračoval: „Treba si uvedomiť, že tak, ako sa vyvíja nový svet, tak sa vyvíja aj Slovensko a to čo platí dnes v ľudskej spoločnosti, možno zajtra už nebude platiť a o týždeň už určite bude niečo iné.“

011 fxt29767_20181025_1251723856.jpg

Vyše tristo študentov si prišlo vypočuť kolegov z praxe, medzi ktorých patrili Juraj Hipš z Komenského inštitútu, Vladimír Burjan z Neziskovej organizácie Dobrá škola, lektor Robert Čapek, Päivi Parkkonen z Valkeala Senior High School vo Fínsku a viacerí absolventi Komenského inštitútu.
Inšpirácie z Fínska

Veľa povinných predmetov, uvoľnená atmosféra, prestávky i aktivity vonku na čerstvom vzduchu, bezplatné teplé jedlo, málo domácich úloh, záujmové krúžky po vyučovaní, pedagogická sloboda pre učiteľov a dôvera verejnosti a vysoké platy učiteľov – to sú základné atribúty fínskeho vzdelávacieho systému.

020 1dx_6210_20181025_1894406637.jpg

Na konferenciu ho prišla predstaviť Päivi Parkkonen, ktorá je už takmer dvadsať rokov učiteľkou histórie, spoločenských vied a podnikania: „Veľmi dôležitá je sloboda a nezávislosť. Aj fínsky vzdelávací systém sa stále mení a prispôsobuje sa evolúcii spoločnosti. V súčasnosti sa snažíme presvedčiť učiteľov a školy, že študenti by sa mali rozhodnúť, čo chcú študovať, že by mali mať autonómiu rozhodovať o mnohých veciach. Naším cieľom je vyvinúť aktivitu u študentov, aby sa zamysleli nad tým, čo sa dnes naučili a čo by sa mali naučiť.“

Nová definícia učiteľa

Do nového pojatia profesie učiteľa patrí podľa Vladimíra Burjana to, že učiteľ je pre žiakov aj rodičov aj akýmsi koučom či mentorom, okrem vzdelávania k vzdelávaniu motivuje, ale aj vychováva a formuje, jeho vzťahy so žiakmi sú osobnejšie a využíva nové vyučovacie štýly. „Pre učiteľov, ktorí situáciu školy v zmenenom svete pochopia a dokážu sa novej role zhostiť, môže byť práca s deťmi doslova rajom. Pre tých, ktorí to nedokážu a budú tvrdohlavo aplikovať staré metódy a prístupy (s argumentom, že celé desaťročia fungovali), sa môže škola stať doslova peklom. Myslím, že niektorí to už zažívajú dnes,“ uzatvára V. Burjan.

021 1dx_6217_20181025_1076810739.jpg

Na konferencii odznelo množstvo ďalších inšpiratívnych myšlienok – od témy vnútornej motivácie cez matematiku bež čísel, školu inkluzionistov, zavádzanie nových metód do vyučovania až po to vedecky overený koncept s názvom Mindfullness, ktorý napomáha znižovať stres. Bodkou za nabitým program bolo divadelné predstavenie + Pridať priateľa.

Prostredníctvom interaktívnej metódy Divadlo Fórum v ňom študentky zo Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch pod vedením Zuzany Kráľovej predstavili tému kyberšikany.

Konferencia BUM – Budem učiť moderne je vnímaná ako špecifická organizačná forma výučby študentov UKF a organizátori podujatia vidia jej zmysel v skvalitňovaní prípravy budúcich učiteľov, vo výnimočnom spôsobe prezentácie práce učiteľov, ktorí nečakajú na zmenu zhora a snažia sa posúvať slovenské školstvo dopredu a predovšetkým vo vzácnej symbióze spájania akademického priestoru a priestoru praxe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X