Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SOŠ veterinárna
ilustračné: SITA
3. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Na rekonštrukciu školy, kde stavala firma bez zmluvy, vypísal kraj druhú súťaž

Na rekonštrukciu Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre vypísal Nitriansky samosprávny kraj druhé verejné obstarávanie. Prvé zrušil, no firma, ktorá dala ponuku vyhodnotenú ako najlepšiu, napriek tomu stavala v areáli školy bez zmluvy.

Kraj teraz hľadá firmu, ktorá rekonštrukciu vstupnej časti, krčkov a telocvične školy dokončí. Predpokladaná hodnota zákazky je 484 237 eur bez DPH. „Ide o práce, ktoré ešte neboli zrealizované v prvom verejnom obstarávaní,“ uviedla hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

Práce sú zaplatené

Prvé verejné obstarávanie vyhrala firma JUMA Nitra s ponukou 1 066 645 eur, pričom deklarovala, že práce stihne za 22 pracovných dní. Nitriansky župan Milan Belica mal pochybnosti, že za 22 dní sa nedá stavba kvalitne spraviť vzhľadom na jej rozsah a technologické postupy, ktoré si vyžadujú určitý čas. Napriek zrušeniu obstarávania išla firma stavať bez zmluvy. Župa na to prišla 26. októbra 2017. Krajskí poslanci po prevalení kauzy rozhodli, že do konca mája 2018 kraj uhradí firme oprávnené náklady za zrealizovanú časť diela vo výške 310 157,50 eur s DPH a firma JUMA Nitra má dovtedy urobiť „nevyhnutné stavebné práce smerujúce k riadnemu ukončeniu časti zrealizovaného diela“ v maximálnej cene 68 756 eur.

Prekopová potvrdila, že firma tieto práce zrealizovala a kraj jej sumu vyplatil. Zároveň doplnila, že firma uhradila 4. mája na bankový účet Nitrianskeho samosprávneho kraja 6 100 eur. Ide o náklady, ktoré mal kraj v súvislosti s touto kauzou – 3 800 eur z toho tvoria náklady na súdneho znalca z odboru stavebníctva a 2 300 eur predstavujú náklady na trovy právneho zastúpenia a poradenstva.

Prebiehajúce vyšetrovanie

Na otázku, či boli za vzniknutú situáciu vyvodené nejaké dôsledky, župa priamo neodpovedala. Odvoláva sa na to, že vec je teraz v rukách orgánov činných v trestnom konaní. Riaditeľka školy Edita Križanová sa obhajovala tým, že z úradu kraja mala informácie, že s firmou bola podpísaná zmluva. Oficiálny návrh na jej odvolanie na krajskom zastupiteľstve nepadol. Zo školy však odišiel technicko-hospodársky námestník riaditeľky Jozef Porubský.

Župan Milan Belica sa pred časom pre médiá vyjadril, že „čo som mohol, také tresty som uložil“, bližšie ich však nekonkretizoval. Kraj podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Obvinený zatiaľ nie je nikto. „Vo veci naďalej prebieha vyšetrovanie,“ informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X