Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prepadnutý svah na nitrianskom hradnom kopci
zdroj: MsP Nitra
28. júna 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Na nitrianskom mestskom úrade sa konalo stretnutie ohľadom situácie na hradnom kopci

Podľa informácií mesta by mal byť hradný kopec už bezpečný a ďalšie zosuvy nehrozia.

Domy pod hradným kopcom by mali byť podľa slov mesta v bezpečí. Detaily ohľadom nebezpečenstva na hradnom kopci sa rozoberali na pracovnom stretnutí na nitrianskom mestskom úrade.

Na mieste zosuvu pôdy bol uskutočnený hydrogeologický a geologický prieskum. Prieskumy sondovali ďalšie možné nebezpečenstvo. „Zistilo sa, že labilná bola len povrchová časť tvorená suťou. Aby sa neopakovala kritická situácia, postavil sa stabilizačný múr, ktorý je definitívnym riešením a zabráni ďalším zosunom,“ informoval viceprimátor Daniel Balko.

Mesto odstránilo aj staré vodovodné rozvody, z ktorých sa vylievala voda a ktoré prispeli k zosunu hradného kopca. Biskupstvo a pamiatkový úrad majú v týchto miestach budovy, na ktorých boli zistené praskliny. Podľa viceprimátora nevedia, či je to kvôli zlej rekonštrukcii alebo zosúvajúcemu sa svahu.

Budovy oboch inštitúcii budú podrobené statickému prieskumu a na základe výsledkov sa ukáže, ako postupovať ďalej. Ak prieskum ukáže, že statiku budov porušil svah, bude nutný hĺbkový prieskum svahu špeciálnymi sondami. Momentálne však podľa slov hovorcu Nitry nič nenasvedčuje tomu, že by sa zosuv, aký na hradnom kopci nastal pred pár mesiacmi, mal zopakovať.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X