Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dos janka krala maps google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
27. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto zmení domy opatrovateľskej služby na bytové domy, nebol o ne záujem

Mesto Nitra zmení dva domy opatrovateľskej služby (DOS) na bytové domy. Dôvodom je, že o ubytovanie v DOS Janka Kráľa a DOS Bernolákova nebol záujem, počet žiadostí o pridelenie bytu každým rokom klesal.

Kým v roku 2012 evidovala radnica 53 žiadostí, v roku 2017 ich už bolo len deväť. Druhým dôvodom je, že tieto zariadenia dnes už neplnia svoju funkciu, pretože mnohí súčasní klienti nie sú odkázaní na opatrovateľskú službu. Ubytovaním v tomto zariadení prioritne riešia svoju bytovú otázku a objednávajú si len nízky počet opatrovateľských hodín.

Primátor Nitry Jozef Dvonč hovorí, že súčasností klienti DOS sa nemusia obávať, že prídu o ubytovanie. „V prvom rade treba upokojiť obyvateľov, pretože už sme dostali signály, že majú obavu,“ povedal. Podľa neho bude zmena pre nich, naopak, výhodná, pretože ich odbremení od poplatkov, „ktoré aj tak nechcú platiť“.

Cieľovú skupinu, ktorá bude byty po novom využívať, navrhne bytová komisia. „Predpokladám, že to bude niečo na princípe bytového domu Senior na Krčméryho ulici,“ povedal primátor. V prípade, že sa obyvateľom zvýši stupeň odkázanosti na opatrovateľskú službu, môžu mesto požiadať o preloženie do zariadenia na Zobore.

Opatrovateľky sa obávať nemusia

Vedúca odboru sociálnych služieb na nitrianskej radnici Naďa Šimová sa neobáva toho, že by zmenou DOS na byty prišli opatrovateľky o prácu. Podľa jej slov je v Nitre akútny nedostatok opatrovateliek v teréne aj v pobytových zariadeniach. Kým v minulosti sa robil ich výber, dnes sa robí nábor. „Zrušením DOS, kde umelo udržiavame opatrovateľskú službu a poskytujeme dve, štyri či desať hodín opatrovateľskej služby do mesiaca, ich uvoľníme do terénu,“ povedala.

V DOS Janka Kráľa je 100 bytov, obsadených je v súčasnosti 94. Býva tam 101 ľudí, z toho prijímateľov opatrovateľskej služby je 87. V DOS Bernolákova je obsadených všetkých 22 bytov. Z 24 ubytovaných osôb využíva opatrovateľskú službu 18.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X