Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
domov opatrovatelskych sluzieb nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
2. júna 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. maps.google.com

Mesto Nitra stále nevie, ako naloží s chátrajúcou pamiatkou a jej obyvateľmi

Nitra 1. júna – Dom opatrovateľskej služby (DOS) na Misionárskej ulici v Nitre už niekoľko rokov chátra. Spolu 32 bytov sa nachádza v ôsmich domoch vybudovaných ešte v roku 1929. Všetky stoja v pamiatkovej zóne a v minulosti boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Dlhodobo sú vo veľmi zlom technickom stave, ktorý si vyžaduje okamžitú rekonštrukciu všetkých domov i bytov. Cena stavebných prác pri obnove a oprave kultúrnej pamiatky je však taká vysoká, že magistrát na ňu vo svojom rozpočte už niekoľko rokov nevie nájsť peniaze.

Mesto už preto do tohto zariadenia žiadnych klientov neumiestňuje. Momentálne je kapacita DOS zaplnená približne na 50 percent. Radnica sama DOS na Misionárskej ulici opraviť nevie, predo vedenie mesta pripravilo dva návrhy ako situáciu riešiť. Podľa prvého by všetky bytové domy cez obchodnú verejnú súťaž zamenilo s investorom, ktorý by na oplátku mestu poskytol, alebo postavil inú nehnuteľnosť, v ktorej by radnica mohla umiestniť klientov z DOS na Misionárskej ulici. Druhé riešenie počítalo s tým, že by sa problematické budovy predali. Mestskí poslanci však na svojom májovom rokovaní nesúhlasili so žiadnou ponúkanou alternatívou.

Je možné, že situáciou s DOS na Misionárskej ulici sa tak bude musieť zaoberať až nové zastupiteľstvo, ktoré vzíde z jesenných komunálnych volieb. „Tie objekty sú zastarané, takže s domami na Misionárskej ulici treba niečo robiť. Momentálne bola vôľa taká, že do volieb by sa s tým nemalo robiť nič a zastupiteľstvo by sa malo začať s týmto problémom zaoberať po voľbách. Prípadne by sa malo hľadať iné riešenie ako odpredaj. To znamená, že budeme musieť buď hľadať prostriedky na opravu, alebo postupne začať tých ľudí nejakým spôsobom koncentrovať do niektorých iných objektov, aby tie náklady na prevádzku DOS neboli tak vysoké,“ myslí si primátor Jozef Dvonč.

Podľa jeho slov by sa v budúcnosti mohla predať iba časť zo štyroch bytových domov. „A možno z toho výťažku by sa revitalizoval zvyšok nehnuteľností. Navyše by bolo možné zaviazať toho, komu by sa majetok predával, že musí v týchto domoch udržať nájomné alebo rezidenčné bývanie, pretože tie objekty sú podľa mňa vzácne, aj tie byty v nich sú veľmi zaujímavé,“ dodal Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X