Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu odpad spracovanie energetika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
14. decembra 2021 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto v Nitrianskom kraji bude mať centrum na zhodnotenie odpadu

Moderná prevádzka bude spracovávať 60-tisíc ton odpadu ročne z Nových Zámkov a priľahlého regiónu.

Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ) vznikne do konca roku 2023 v Nových Zámkoch.

Najmodernejšia technológia premení odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán a biokompost. Prevádzka bude spracovávať 60-tisíc ton odpadu ročne.

Predpokladané investičné náklady dosiahnu 30 miliónov eur, za zámerom stoja spločnosti SPP, Brantner a Bytkomfort.

Dekarbonizácia energetiky

Biometán môže podľa generálneho riaditeľa SPP Richarda Prokypčáka zohrať významnú úlohu pri dekarbonizácii energetiky, použiť sa dá rovnako ako zemný plyn.

Je možné ho vtlačiť do distribučnej siete a využiť kdekoľvek na Slovensku, napríklad v nových kogeneračných jednotkách vyrábajúcich elektrinu a teplo. Je možné ho využiť aj na vykurovanie rodinných domov. Samozrejme, verím, že biometán využijeme aj na výrobu tepla v Nových Zámkoch,“ povedal Richard Prokypčák.

Bez zaťaženia obytných zón

Nová technologická jednotka má stáť v areáli spoločnosti Bytkomfort v Nových Zámkoch. Lokalita bola zvolená tak, aby dopravným napojením, ale aj prevádzkou nezaťažovala obytné zóny mesta.

Automatizovaná prevádzka s kapacitou až 60 – tisíc ton odpadu ročne dokáže pokryť potreby širšieho regiónu. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý polrok 2022, s ukončením v decembri 2023.

Na predpokladaných investičných nákladoch sa čiastkou približne 25 miliónov eur bude podieľať SPP, ďalších päť miliónov eur bude stáť triediaca linka.

Vstupný materiál

Technológia CEBZ je podľa generálneho riaditeľa Brantner Green Solutions Tibora Pappa založená na procese tzv. suchej fermentácie.

Od bežných bioplynových staníc sa líši tým, že pracuje s tuhšou zložkou a oveľa menším množstvom procesnej vody. Jej vstupným materiálom budú kuchynské odpady, zelené odpady, ale aj ďalšie vyseparované zložky z komunálnych odpadov.

Podobný zámer už predstavili SPP a Brantner a plynári sa podľa Prokopčáka nebránia diskusii ani s ďalšími slovenskými samosprávami.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X