Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krematorium nitra maps.jpg
Zdroj : www.google.sk
29. apríla 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto plánovalo od mája prevádzkovať krematórium, vec je však na súde

Krematórium prevádzkuje od roku 2003 spoločnosť PSKS a kremačnú pec vlastní spoločnosť Krematórium Nitra, ktorá je s PSKS prepojená osobou konateľa Vladimíra Rossu.

Mesto Nitra plánovalo od 1. mája prevziať do svojej réžie krematórium. Súčasnému prevádzkovateľovi vypršala nájomná zmluva, no nechce vypratať priestory. Vec je na súde. Mesto podalo žalobu na vypratanie priestorov na obe spoločnosti. Súd rozhodol, že majú vypratať nehnuteľnosti do troch dní od právoplatnosti rozsudku. Ten však zatiaľ nie je právoplatný, pretože spoločnosti sa 10. apríla odvolali.

Mesto chce krematórium prevádzkovať prostredníctvom Strediska mestských služieb. „Máme už vyškoleného pracovníka s odbornou spôsobilosťou, vydané bolo rozšírenie živnosti, komunikovali sme s pohrebnými službami v meste. Musíme kúpiť dve autá na prevoz tiel, v rozpočte je to kryté,“ informoval na aprílovom mestskom zastupiteľstve vedúci Strediska mestských služieb v Nitre Ľubomír Muzika.

Spoločnosť by mala mať povinnosť predať mestu kremačnú pec

Nájomný vzťah spoločnosti PSKS s mestom Nitra sa skončil 31. októbra 2018. Mestskí poslanci rozhodli o prenájme priestorov spoločnosti Krematórium Nitra do 30. apríla 2019, pričom ako podmienku stanovili uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy na kremačnú pec. Nájomná zmluva bola podpísaná 29. novembra 2018, platnosť mala nadobudnúť dňom účinnosti kúpnej zmluvy. Kúpna zmluva však podpísaná nebola, nájomná zmluva tým pádom nie je účinná.

Mesto sa odvoláva na zmluvu o uzavretí budúcej kúpno-predajnej zmluvy z roku 2012, ktorá upravuje vysporiadanie vlastníctva ku kremačnej peci. Radnica tvrdí, že spoločnosť Krematórium Nitra je povinná predať mestu kremačnú pec za 0,03 eura do 30 dní od skončenia platnosti nájomnej zmluvy.

Konateľ firiem PSKS a Krematórium Nitra Vladimír Rossa však hovorí, že zmluva bola uzavretá v tiesni a v rozpore s poctivým obchodným stykom. Prízvukuje, že PSKS je pre mesto dobrým partnerom, má potrebné vybavenie, personál a platila mestu aj slušné nájomné. Svoj postoj zopakoval aj na aprílovom mestskom zastupiteľstve. Primátor Marek Hattas je presvedčený, že mesto má na pec právny nárok. „Pokiaľ sú zmluvy neplatné, nech o tom rozhodne súd, my si to nemyslíme,“ povedal Hattas.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X