Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestský úrad, MsÚ
Foto: ilustračné, franophoto, © NitraDen.sk
28. februára 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto Nitra dalo vypracovať stratégiu zlepšenia klímy na svojom území, jeho cena by mala dosiahnuť 24-tisíc eur

Strategický dokument za zhruba 24-tisíc eur bude hotový o rok, mesto na jeho vypracovanie získalo peniaze z eurofondov.

Na tento účel získalo peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu. Dokument má byť hotový o dvanásť mesiacov, zhotoví ho firma Slovholding. Stáť bude takmer 24-tisíc eur. Obsahovať bude analýzu súčasného stavu klimatických podmienok v meste a prognózy vývoja zmeny klímy. Identifikuje tiež predpokladané dôsledky tohto javu a navrhne adaptačné opatrenia, ktoré budú reagovať najmä na letné horúčavy, suchá, ale aj záplavy.

Výsledná podoba dokumentu bude pozostávať z máp, tabuliek a textovej časti. Aktualizácia zmien a doplnení, napríklad nápadov od občanov, je možná tiež,“ informoval Andrej Jančovič z nitrianskej radnice. Strategický materiál navrhne vhodné riešenia strešnej, vertikálnej a mobilnej zelene. Venovať sa bude aj téme zelených striech, ktoré by mohli v meste pomôcť znížiť emisie oxidu uhličitého a prispieť aj k lepšiemu odparovaniu vlhkosti.

Po záplavách, ktoré za posledné roky pribudli vo viacerých oblastiach mesta, bude podstatný aj návrh riešenia zadržiavania prívalových dažďov s identifikáciou kritických oblastí. Dôležitým momentom bude aj doplnenie tieniacich zariadení v meste, pri ktorých sa budú využíva najmä prírodné materiály.

Ako doplnil manažér pre eurofondy z nitrianskej radnice Štefan Lančarič, v rámci pripomienkovacieho procesu výzvy na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v oblasti zelenej infraštruktúry sa podarilo medzi oprávnené aktivity dostať i strategické dokumenty. Okrem stratégie zlepšenia klímy je medzi nimi aj generálny plán zelene či miestny územný systém ekologickej stability. „Veríme, že ich postupné obstaranie napomôže skvalitniť manažment tvorby a ochrany životného prostredia na území mesta Nitry,“ zhodnotil Lančarič.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X