Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA/AP
23. októbra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Mesto chce riešiť problém s parkovaním na sídliskách. Hovorí sa o rezidenčných kartách

Každý obyvateľ s trvalým pobytom v Nitre by si na radnici vybavil kartu na jedno auto, ktorá by bola buď zadarmo, alebo za symbolické euro.

Každý majiteľ karty by mal svoje miesto na parkovanie označené značkou. Ako povedal prednosta radnice Igor Kršiak, cieľom je zvýhodniť občanov s trvalým pobytom v Nitre, ktorí sú pre mesto prínosom na podielových daniach.

V súčasnosti majú rezidenti rovnaké podmienky na parkovanie ako tí, čo v Nitre pracujú alebo študujú. Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve Kršiak predložil návrh súťažných podmienok pre vypracovanie návrhu do verejnej súťaže. Firmy majú prísť s návrhom toho, ako vyriešiť problém s parkovaním na sídliskách Klokočina, Chrenová, Čermáň a Diely. Spolu ide o 7 500 parkovacích miest. Kartu by si obyvatelia museli každý rok vybavovať nanovo.

Mnohí mestskí poslanci nápad vypísať súťaž kritizovali. „Dotkne sa to viac ako polovice obyvateľov Nitry. Prijatím tohto systému, ktorí nikde na Slovensku nie je vyskúšaný, sa zaviažeme na desať rokov. Je to veľmi rizikový projekt,“ poukázal poslanec Anton Kretter.

Plénum nakoniec schválilo Kretterov pozmeňujúci návrh, podľa ktorého sa materiál vráti prednostovi radnice na dopracovanie. K návrhu sa potom majú vyjadriť aj výbory mestských častí. Všetky štyri sídliská by sa podľa Kretterovho návrhu nemali riešiť naraz, systém sa má najprv odskúšať na jednom z nich. Zároveň tento parkovací systém neodporučil zaviesť do individuálnej bytovej zástavby.

Primátor Jozef Dvonč poukázal na to, že obyvatelia sídlisk sami tlačia na mesto, aby problém s parkovaním urýchlene riešilo. „Súťaž nevypisujeme preto, že chceme nejakým spôsobom postihnúť 40-tisíc obyvateľov, ale preto, že chceme riešiť ich dlhodobý problém. Súbežne so súťažou môžeme pracovať aj na vlastnom modeli s našimi pracovníkmi. Ak zo súťaže nevzíde nič, budeme si totiž musieť problém riešiť vo vlastnej réžii,“ povedal.

V minulosti mesto viackrát prišlo s návrhom vytvorenia parkovacích domov na sídliskách, vždy to však stroskotalo na nezáujme obyvateľov, ktorí uprednostňujú parkovanie v tesnej blízkosti svojho domu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X