Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Wilsonovo nabrezie.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. novembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017, © NitraDen.sk Diskusia()

Megakšeft na úkor zelene: Dvonč chce predať parkové nábrežie pri Mlynoch na výstavbu budovy

Miroslav Kepák sa zviditeľnil v čase, keď firme, v ktorej je spoločníkom, bola schválená štátna investičná pomoc 18,5 milióna eur pre plánovanú výrobňu sušeného mlieka pri Nitre. Rodiaci sa projekt minulý rok s nadšením ohlásili politici Smeru, rozbeh a osud mliekárenského projektu a jeho detaily sú však v tomto období stále nejasné. Meno Miroslava Kepáka sa vynorilo opäť – tentoraz v Nitre chystá projekt ďalší – developerskú výstavbu na úkor zelene. Chce získať a zastavať lukratívny pozemok na nitrianskom Wilsonovom nábreží, čím by sa zničila parková promenáda pri rieke v tejto časti Starého mesta. Kepák chce tento lesopark s parkoviskom zameniť s mestom za svoj pozemok na Podzámskej ulici. O návrhu majú rozhodnúť vo štvrtok poslanci. Predkladateľom zámeny pozemkov v prospech Miroslava Kepáka a jeho manželky je prekvapujúco sám primátor Dvonč. Občania protestujú a nepáči sa to ani všetkým poslancom. Mestský poslanec Hecht obchod označuje za nevýhodný a špekulatívny.

Zaujímavé je, že pozemok na Podzámskej ulici predalo mesto Nitra za nízku cenu pred pár rokmi inému kupujúcemu, teraz je jeho majiteľom Miroslav Kepák s manželkou.

Prečítajte si tiež článok o predaji pozemku na Podzámskej TU

Ak by prešiel na zastupiteľstve návrh primátora, Wilsonovo nábrežie čoskoro zmení svoju tvár.

O zámene budú vo štvrtok na mestskom zastupiteľstve rozhodovať poslanci, návrh predkladá primátor Jozef Dvonč. Podľa návrhu bude hodnota zamieňaných nehnuteľností stanovená na základe znaleckých posudkov, pričom majitelia pozemku na Podzámskej ulici Miroslav Kepák s manželkou doplatia mestu Nitra rozdiel. Zároveň však žiadajú od mesta zohľadniť v cene hodnotu dokumentácie, ktorú už dali vypracovať pre výstavbu na Podzámskej a tá je podľa nich 60-tisíc eur. Pozemok na Podzámskej má 1 979 metrov štvorcových, parcela na Wilsonovom nábreží má 5 893 metrov štvorcových. Výbor mestskej časti Staré mesto s predloženým návrhom nesúhlasí.

Pokračovanie článku nižšie.

Parkovisko wilsonovo nabrezie 4.jpg
Pozemok na Wilsonovom nábreží, na ktorom je veľa stromov. Foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk

Podľa návrhu bude hodnota zamieňaných nehnuteľností stanovená na základe znaleckých posudkov, nie na základe trhovej ceny.

Návrh, ktorý predkladá na zastupiteľstvo Dvonč jasne ukazuje, že investor nechce len parkovisko, ale celý pás zelene so stromami popri rieke.

Podľa nášho zdroja ho potrebuje z dôvodu parkovacích miest pre objekt.

Img_7013.jpg

Dôvodom zámeny pozemkov je podľa návrhu petícia obyvateľov Podzámskej, v ktorej píšu, že novostavba im výrazne zníži komfort bývania a skomplikuje dopravnú situáciu. Zároveň sa zastavia jedna z posledných zelených plôch v centre mesta. Majitelia pozemku si navyše pozemok oplotili v rozpore s normou, ktorá stanovuje, že pol metra od obrubníka miestnej komunikácie nemôže byť žiadna pevná prekážka. Mestský stavebný úrad im to schválil.

Aj plánovaná výstavba na Wilsonovom nábreží sa stretla s nevôľou obyvateľov okolitých bytoviek. Ľudia, ktorí tam žijú, sú rozhorčení, lebo pozemok, o ktorého zámene sa bude hlasovať, je zelený pás so stromami pri rieke Nitra, vrátane parkoviska na Wilsonovom nábreží, ktoré je posiate stromami. Kus zelene pri rieke Nitra dotvára kolorit mesta, Nitrania tam chodia na prechádzky či športovať. Okrem zelene sa chce mesto zámenou vzdať aj parkoviska na Wilsonovom nábreží. Predkladateľom je samotný primátor Jozef Dvonč.

Ľudia, ktorí tam žijú, sú rozhorčení, lebo pozemok, o ktorého zámene sa bude hlasovať, je zelený pás so stromami pri rieke Nitra, vrátane parkoviska na Wilsonovom nábreží, ktoré je posiate stromami. Kus zelene pri rieke Nitra dotvára kolorit mesta, Nitrania tam chodia na prechádzky či športovať.

Parkovisko wilsonovo nabrezie 5.jpg
Parkovisko na Wilsonovom nábreží plné zelene. Foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk

„Už teraz je problémom nedostatok parkovacích miest a toto je v podstate jediné väčšie parkovisko prístupné 24 hodín, ktoré je blízko k centru mesta,“ povedala obyvateľka, ktorá si želala zostať v anonymite. Ďalším veľkým problémom je podľa nej stará kanalizácia. „Každý rok aj dva – trikrát, keď sa zdvihne voda v kanalizácii, tak tu vytápa domy,“ poukázala. V návrhu, o ktorom budú rokovať poslanci, sa píše, že kanalizačný zberač bude nutné preložiť. „Kto bude tú prekládku kvôli tejto výstavbe robiť – Mesto? S kanalizáciou sa napriek podnetom obyvateľov roky nerobí nič,“ povedala obyvateľka. Nitranom sa zároveň nepáči, že sa má zastavať aj časť, kde je vysadená zeleň, ktorej je už aj tak v centrálnej mestskej zóne veľmi málo.

Doprava kolabuje pri Mlynoch už teraz a Dvonč chce ďalšiu výstavbu?

Zámer predať pozemok na Podzámskej ulici verejnou súťažou schválilo v roku 2013 mestské zastupiteľstvo, kde má najviac poslancov Smer-SD. Predseda Výboru mestskej časti Staré mesto Ján Vančo vtedy kritizoval, že „ideme predávať pozemok v meste, ktorý nie je v zozname dubiózneho majetku a ktorý by sme v mestskej časti Staré mesto chceli zachovať ako zeleň pre obyvateľov, čo tam žijú.“ Zároveň navrhol zvýšiť spodnú hranicu ceny v súťaži na minimálne 500 eur za meter štvorcový plus DPH, jeho návrh však neprešiel.

Materiál na zastupiteľstvo predkladá primátor Dvonč.

Img_7014.jpg

Pozemok kúpil za 104 eur za meter štvorcový Boris Hinca (BH Real), jeden z majiteľov rožnej budovy na Mostnej ulici v centre Nitry, kde bolo roky železiarstvo, ktoré dal pred pár rokmi zbúrať. Vančo v roku 2011 pre médiá povedal, že o zámere búrania budovy, ktorá sa nachádza v pamiatkovej zóne, vôbec nevedel.

Hinca pozemok na Podzámskej následne predal. Novými vlastníkmi boli manželia Kepákovci a manželia Solárovci, momentálne ho vlastnia už len Kepákovci. Miroslav Kepák bol v minulosti v predstavenstve Tesco Stores SR, a. s., momentálne je konateľom v spoločnosti Midia Agro, s. r. o., ktorá vo februári 2016 ohlásila, že v Čabe pri Nitre vybuduje závod na spracovanie mlieka. Vláda Roberta Fica jej priklepla investičnú pomoc 18,5 milióna eur, výstavba sa zatiaľ nezačala.

Vyjadrenie mestského poslanca Hechta k danej veci:

Samozrejme, že budem proti, je to nevýhodná a mierne povedané špekulatívna zámena pozemkov. Mesto nemá dôvod sa vzdávať lukratívnej lokality plnej zelene, zničí sa tak celé nábrežie, parkovisko plné zelene a dopravná situácia v centre sa ešte zhorší. Mesto chce zameniť pozemok na Podzámskej za 3-krát väčší a omnoho lukratívnejší pozemok, čo je mesto realitka? Ak to poslanci schvália, bude to mat negatívny vplyv na obyvateľov mesta, nevidím dôvod, aby si mesto bralo na plecia riziko podnikania investora, ľudia  pobúrení, chystajú petície. A čerešnička na torte je to, kto je vlastne ten investor…“

Poslancom sme položili niekoľko otázok ohľadom zámeny: Aký máte na zámenu názor? Chystáte sa hlasovať za alebo proti zastavaniu parkového nábrežia? Myslíte si, že je správne stavať na mieste, kde už teraz kolabuje doprava a zároveň, keď aj Tabáň, ktorý má tiež vzniknúť v Starom meste, sa stretol s veľkou nevôľou výstavby?

Odpovedali nám štyria mestskí poslanci: Petra Ajdariová, Štefan Štefek, Miloslav Hatala a Jozef Trandžík. Ani jednému z nich sa výmena nepozdáva.

„Ja som za prerokovanie tohto zámeru a určite túto zámenu nepodporím. Na druhej strane si treba uvedomiť, že Územný plán mesta v obidvoch lokalitách poníma o tom, čo na predmetných pozemkoch môže byť vybudované a s tým sa treba vážne zaoberať,“ uviedol Štefek.

„Stanovisko poslancov vo VMČ za Staré mesto zo dňa 9. 10. 2017 bolo nesúhlasné,“ uviedol Jozef Trandžík.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X