Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Furmani nitra archiv slavica.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.slavica.sk
3. júna 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Medzinárodný folklórny festival Slavica, ktorý býval roky súčasťou programu slávností v Nitre, nedostal tento rok dotáciu

Folklórny festival nedostal dotácie, organizátor kandidoval za ĽSNS a vítal Nočných vlkov.

Na sociálnej sieti sa šíri kritický článok, ktorý obviňuje primátora Mareka Hattasa, že nechce podporovať folklórne podujatie. Mesto reaguje vyhlásením, že folklór podporuje a o neudelení dotácie rozhodlo mestské zastupiteľstvo na odporúčanie komisie kultúry.

Mesto Nitra vyšlo organizátorovi podujatia v ústrety a bolo pripravené festivalu poskytnúť zázemie, čo usporiadateľ nevyužil. Rozhodnutie nezorganizovať festival je plne v kompetencii usporiadateľa a ten aj nesie za tento krok zodpovednosť. Pre úplnosť musíme dodať, že festival Slavica tento rok finančne nepodporil ani štát z Fondu na podporu umenia, ani Nitriansky samosprávny kraj,“ uviedla radnica. Ako ďalej zdôraznila, mesto podporuje a v budúcnosti aj bude podporovať tradičné a folklórne podujatia, čoho dôkazom sú Cyrilo-Metodské slávnosti, Nitra, milá Nitra alebo nedávna spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia úmrtia M. R. Štefánika.

Kritika neudelenia dotácie festivalu sa šíri na sociálnej sieti z profilu Naša vlasť je budúcnosť. Organizácia Naša vlasť je budúcnosť zastrešuje aktivity polovojenskej organizácie Slovenskí branci. „Medzinárodný folklórny festival Slavica v Nitre mal za sebou už 10 úspešných ročníkov. Tento rok ho však v uliciach mesta nečakajme. Nové progresívne vedenie mesta Nitry, ktoré zosobňuje Marek Hattas, odmietlo akúkoľvek podporu tohto projektu s dlhoročnou tradíciou. Progresívci a slniečkári si kultúru predstavujú zrejme inak,“ píše sa na Facebooku. Pod fotografiou primátora je nápis Zastavme neoliberálne šialenstvo.

Festival Slavica bol každoročne prehliadkou folklóru slovanských krajín

Organizátor Slavica festivalu Miloš Zverina kandidoval do Európskeho parlamentu za hnutie Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Vo Zvolene pred časom vítal ruských motorkárov z kontroverzného združenia Noční vlci. Viaceré európske krajiny vstup členov tohto združenia na svoje územie nepovoľujú. Na sociálnych sieťach sa Zverina netají obdivom k Rusku a Ameriku nazýva okupantmi.

Obdobie, keď bola ČSSR satelitom Sovietskeho zväzu, boli podľa neho „zlaté časy Slovanov, keď žili ako jeden veľký národ od brehov Atlantického oceánu po Ameriku a Aljašku.“ Viackrát verejne vystupoval spoločne so zakladateľom konšpiračného periodika Zem a vek Tiborom Eliotom Rostasom, v piatok sadil v Sobotišti lipu Samuela Jurkoviča s poslancom Smeru-SD Ľubošom Blahom.

Slavica festival je prehliadkou folklórnych súborov zo slovanských krajín. Dlhoročný dramaturg festivalu Drahoš Daloš uviedol, že pre vstup Miloša Zverinu do politiky zrušil svoju spoluprácu s občianskym združením Slavica. „Kandidovanie do Európskeho parlamentu bolo z môjho pohľadu porušenie našej gentlemanskej dohody, že Slavica bude apolitická a nadreligiózna. V oblasti tradičnej kultúry budem s mestom Nitra spolupracovať aj naďalej, najbližšie podujatie bude v auguste 2019,“ napísal Daloš na sociálnej sieti.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X