Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vcela kvet pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
18. januára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Lesy SR obnovia v Topoľčiankach tradíciu včelárstva, vznikne aj skanzen a enviroučebňa

V Topoľčiankach budú po rokoch znova chovať včely. V rámci cezhraničného projektu slovenských a maďarských lesníkov tam založia vzorové včelnice, kde budú môcť mladí aj dospelí záujemcovia pozorovať život včiel a prácu profesionálnych včelárov. Vzniknú tu včelie pastviny a postavia prevádzkovú budovu na spracovanie medu, peľu a vosku.

„Náš závod v Topoľčiankach sa zaoberal chovom včiel do roku 1991. Vtedy z rôznych dôvodov, či už to boli ekonomické alebo hospodárske dôvody, bola táto aktivita pozastavená. V tomto roku sme sa rozhodli znova naštartovať túto tradíciu,“ povedal na tlačovej konferencii v Topoľčiankach generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marian Staník. Vyprodukovaný med a ďalšie výrobky budú Lesy SR predávať vo svojich predajniach a prostredníctvom svojich partnerov tak, ako to už dnes robia v prípade diviny či rýb.

Enviroučebňa i skanzen

V areáli odštepného závodu Topoľčianky Lesy SR vybudujú enviroučebňu a nakúpia 200 včelstiev. Vo včelárskom skanzene budú lesníci vysvetľovať verejnosti, ako sa treba o včely starať. „Lesoučebňu využijeme pri našej lesnej pedagogike. Máme zhruba do 300 ľudí, ktorí sa zaoberajú lesnou pedagogikou a každý rok zhruba 60-tisíc až 80-tisíc detí vzdelávame o tom, čo je to les a čo robíme v lese,“ doplnil Staník.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie ľudí o význame včiel a včelárstva, keďže Európa v súčasnosti zápasí s ústupom tejto kedysi významnej tradície. Podobná včelárska základňa vzdelávania a prezentácie včelárstva ako v Topoľčiankach vznikne aj v Maďarsku v blízkosti obce Vértestolna. Projekt s celkovým rozpočtom viac ako milión eur podporený z peňazí Európskej únie prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko je naplánovaný na dva roky.

Akcie pre verejnosť

Termín ukončenia projektu je 31. október 2019, dovtedy sa bude konať niekoľko akcií pre verejnosť ako napríklad Včelársky deň či Deň včelích produktov. Chov včiel aj ďalšie aktivity budú pokračovať aj po oficiálnom ukončení projektu z Európskej únie. „Projekt chceme, samozrejme, udržať aj naďalej. Okrem toho, že sa preinvestuje značné množstvo financií máme záujem vytvoriť ďalšie pracovné miesta – či už tu v Topoľčiankach alebo v iných našich závodoch,“ dodal Staník.

Riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach Milan Garaj doplnil, že z 200 včelstiev bude 30 priamo v parku v okolí Zámku Topoľčianky, kde si ukážky včelárstva budú môcť pozerať návštevníci. „Kedysi sme tu mali včeliu farmu, ktorá nám výborne fungovala, ale prišla taká doba, aká prišla. Museli sme rozpredať včely, aj koníky, píly a traktory, čo je škoda, pretože rozbehnuté dielo sa prerušilo. Ale som rád, že sme ho teraz znova obnovili,“ povedal Garaj.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X