Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staré kiná v Nitre
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Vladimír Bárta - Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, Gettyimages, Mesto Nitra - koláž Nitradeň

Kde chodili Nitrania pred 100 rokmi do kina? Jedna fotografia zachytáva neuveriteľný moment

Nazrite s nami do histórie mesta. Vedeli ste, že prvé kino existovalo v Nitre už v roku 1900?

Kiná sú v súčasnosti miestom, kde sa chodí zabaviť mládež, rodiny s deťmi a páriky si na rande za úplnej tmy vychutnávajú vzájomnú blízkosť. V ponuke sú rôzne žánre, na svoje si prídu milovníci komédií, hororov i animovaných filmov.

Kedysi nemali obyvatelia Nitry k dispozícii toľko kín. Ak vás zaujíma viac z pozadia nitrianskej kinematografie či prvých filmov, začítajte sa do dnešného článku.

Prvé kiná

V roku 1895 bratia Lumiérovci predstavili prvý film Workers Leaving The Lumière Factory, trval 46 sekúnd. Premietali ho v jednom salóniku kaviarne v Paríži.

Nitrania si na prvé kino museli počkať ďalších 5 rokov. V novembri 1900 otvorilo svoje brány prvé nitrianske kino Adlerovo – I. uhorské vedecké elektronické divadlo. Druhé miesto, kde chodili obyvatelia sledovať filmy, bolo kino Chromo Biograph. Otvorili ho v roku 1905. Jedným z prvých kín je i kino Uránia, vzniklo v uvoľnenej kalvínskej modlitebni.

Slony pred kinom 

Kino Meteor bolo tretím nitrianskym kinom, sídlilo pri budove súdu. Filmy sa tam dali sledovať od roku 1908. V tomto období sa ešte stále premietali nemé filmy sprevádzané zvukmi klavíra.

V budove, kde bolo kino, pôsobila hudobná škola. Podľa mesta tu pôsobil husľový samouk František Nemrava. Počas medzivojnového obdobia sa živil vyučovaním hry na husle.

Kino meteor.jpg
Kino Meteor.Foto: Vladimír Bárta - Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta

Pred zrušením kina v roku 1930 otvorili jeho náhradu. Išlo o kino Palace, prvých návštevníkov privítalo v roku 1926. Ako uvádza publikácia Vladimír Bárta – Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, v roku 1930 tu premietli prvý celovečerný zvukový film. Bol zároveň prvým zvukovým filmom nielen v Nitre, ale aj na Slovensku. Kino sa premenilo počas socializmu na kino Moskva, dnes je nefunkčné.

Vráťme sa na chvíľu ešte ku kinu Meteor. Na sociálnej sieti sa objavila fotografia, ktorá zachytáva neuveriteľný moment – stádo slonov, ako kráča popri budove kina. Je pravdepodobné, že starý záber zachytáva pochod slonov z cirkusu.

slony, kino Meteor
Kino Meteor je vľavo.Foto: Slovensko na historických fotografiách, Katarína Velčická

Jedinečné záhradné kino

Za zmienku stojí záhradné kino s tanečnou reštauráciou z roku 1930, ktoré zriadil vo svojej záhrade židovský podnikateľ Július Stark. Išlo o prvé záhradné kino v celej krajine. V kine sa premietalo až do 80. rokov, potom ho však mesto zrušilo.

Rodinu Starkovcov však postretol smutný osud, ktorý pripomínajú stolpersteine na Wilsonovom nábreží a Štefánikovej triede. Viac sme sa ich príbehu venovali v tomto článku.

Rodina Starkovcov
Záhradné kino.Foto: Mesto Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X