Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina Starkovcov
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Youtube, Mesto Nitra - koláž Nitradeň
18. mája 2022 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skFacebook, Youtube Diskusia()

Rodina Starkovcov priniesla do Nitry film, pamätné kamene pripomínajú jej smutný príbeh

Obyvateľom a návštevníkom Nitry bude navždy pripomínať tragické osudy dvoch rodín päť stolpersteinov.

Počuli ste o stolpersteinoch? Ide o mosadzné pamätné kamene, ktoré sú osadené pred domom obetí holokaustu a nacistického režimu. V Nitre bol prvý stolperstein osadený v roku 2017.

Pred časom sme informovali, že koncom apríla na Wilsonovom nábreží a Štefánikovej triede pribudlo päť stolpersteinov venovaných dvom rodinám a jednou z nich boli Starkovci. Zoznámte sa s rodinou Starkovcov a zistite, prečo im Nitra venovala trvalú spomienku v podobe pamätných kameňov.

Rozvoj nitrianskych kín

Starkovci priniesli do Nitry film a založili v meste tri kiná. Július Stark sa zapísal do histórie Slovenska tým, že ako prvý premietol hraný zvukový film. Jeho manželkou bola Gabriela a spoločne vychovávali syna Jozefa, ktorý pôsobil na slávnom filmovom štúdiu Barrandov.

Július otvoril ako prvé Kino Tatra. O niečo neskôr kúpil Kino Palace, v ktorom premietol prvý hraný film. Rodina spustila taktiež premietanie tzv. záhradného kina za domom, ktoré bolo prvým v Česko-Slovensku.

Rodina Starkovcov
Vľavo Július Stark a vpravo jeho syn Jozef.Foto: Youtube

Jozef sa oženil s Katarínou v roku 1939 a svadbu mali v nitrianskom kostole. O tri roky neskôr sa im narodila dcéra Christine. Rodina však na svoj židovský pôvod počas druhej svetovej vojny doplatila. Hoci ju pred deportáciami chránili najprv výnimky, neskôr už nemala žiadne.

Jozefa a Júliusa deportovali do Serede. Zásluhou nitrianskeho biskupa vzali Jozefa z tábora, no otca tam musel nechať, čo ho ťažilo celý život. Jozef sa vrátil do Nitry, no krátko po jeho príchode ho vzalo gestapo. Deportovali ho späť do Serede.

Stolpersteine v Nitre
Kino Palace.Foto: Youtube
Stolpersteine v Nitre
Záhradné kino.Foto: Mesto Nitra

Film s pamätníčkou

Zaujímavý pohľad na rodinu priniesol film, ktorý je založený na spomienkach Christiny Stark, dcéry Jozefa Starka. Narodila sa na Štefánikovej triede v roku 1942 a vo filme je ukázaná povala domu, kde sa skrýval jej otec a vzalo ho gestapo.

Christine si matne pamätá, ako prežívali s mamou život po odchode otca. Spomína, že boli s mamou ukryté vo vinárskych pivniciach na Zobore. Vrátili sa späť domov, no všade bol veľký neporiadok. Jozef sa vrátil k svojej rodine v júni 1945.

Hoci rodina čakala na starých rodičov, pochopila, že ich už nikdy neuvidia. Stará mama Christine pracovala v nemocnici, kde pristavili vagón a hneď ju naložili. Keď dorazil vlak do Osvienčimu, zaradili ju medzi ľudí, ktorí boli ihneď poslaní na smrť. Starého otca zo Serede pravdepodobne deportovali transportom do Osvienčimu.

Jozef sa snažil po vojne obnoviť nitrianske kiná. S príchodom Benešových dekrétov však kiná znárodnili a Jozef bol iba riaditeľom. Rodina časom opustila Nitru a presťahovali sa do Bratislavy. Počas Akcie B sa však museli vysťahovať aj z hlavného mesta a domov našli v Jablonci.

V 60. rokoch emigrovali rodičia Christine s bratom a hoci sa jej s Prahou lúčilo ťažko, odišla tiež. Rodina sa spoločne vrátila na návštevu Nitry v roku 1981.

Rodina Starkovcov
Rodina Starkovcov.Foto: Youtube
Rodina Starkovcov
Christine Stark.Foto: Youtube
Rodina Starkovcov
Christine Stark s bratom.Foto: Youtube

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X