Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NOVÁ VES NAD ŽITAVOU: Historický park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. októbra 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Historický park v Palárikove obnovujú z eurofondov

Park sa po dokončení priblíži podobe, ktorú pri jeho vzniku v druhej polovici 19. storočia navrhol architekt Mikuláš Ibl

NITRA 1. októbra – Historický park v Palárikove v okrese Nové Zámky obnovujú z eurofondov. Práce sa začali na jar avsúčasnosti je už zreteľný pokrok v oprave avýstavbe ciest, pred dokončením je vyčistenie jazierka azačalo sa aj sopravou oplotenia. Vnasledujúcich mesiacoch ošetria dreviny vparku. Nadbytočné či nevyliečiteľne choré stromy odstránia. V parku pribudne detské ihrisko, fit dráha a telocvičňa v prírode. „Na rozšírenie si vedomostí o tomto území poslúžia náučné chodníky s osadenými informačnými tabuľami,“ informoval agentúru SITA hovorca Lesov Slovenskej republiky Vlastimil Rezek. Okrem toho vysadia desiatky stromov, kríkov, trvaliek a obnovia trávnaté plochy. Park sa po dokončení priblíži podobe, ktorú pri jeho vzniku v druhej polovici 19. storočia navrhol architekt Mikuláš Ibl.

Vstredu 2. októbra sa po prvý raz vPalárikove stretnú odborníci na obnovu historických parkov. Svoje poznatky budú prezentovať slovenskí, maďarskí aj českí experti. Súčasťou konferencie venovanej problematike prímestských parkov bude aj názorná ukážka vyšetrenia zdravotného stavu stromov maďarským odborníkom a prehliadka zrealizovaných rekonštrukčných prác. „Účastníci konferencie, ktorá je voľne prístupná aj pre verejnosť, si budú môcť prehliadnuť unikátnu suchú priekopu sroštovým prekrytím, ktorá zabráni prechodu jelenej zveri zokrajových do centrálnej časti parku,“ doplnil Rezek.

Lesy SR na financovanie rekonštrukcie využijú aj peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja zProgramu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Projekt počíta spodobnou obnovou menšieho parku vmaďarskom Diósjenő vspráve maďarskej lesníckej organizácie. Rozpočet projektu je 879 003 eur, z čoho 732 565 eur je zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X