Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabriela Dolna_Burliva jar_DAB Nitra
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
DAB
19. októbra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS DAB

Herecký koncert Gabriely Dolnej v inscenácii Búrlivá jar k jej životnému jubileu

13. 11. 2015 sa dlhoročná tvár nitrianskeho divadla, charizmatická herečka Gabriela Dolná dožíva nádherného okrúhleho životného jubilea. Pri tejto príležitosti ako poctu jej  hereckému umeniu uvedie nitrianske divadlo inscenáciu Búrlivá jar v premiére 23. októbra.  

Úžasná herečka, silná a odvážna žena, skvelá matka, ktorá sama vychovala dve, už dospelé deti. Ako človeka ju najviac vystihuje pracovitosť, pokora a trpezlivosť. Považuje sa za celoživotnú optimistku, napriek ranám osudu si dokázala zachovať nadhľad a zmysel pre humor.Nechýba jej guráž, ženskosť, šarm a vtip aj napriek tomu, že veľakrát musela zostať  „silnou“ a nepoddať sa prekážkam. Ako však hovorí: „Umenie je byť silný na zlomenom mieste.“

Gabriela Dolna_Burliva jar_DAB Nitra(1)
DAB

Gabriela Dolná sa najnovšie divákom predstaví v hre Búrlivá jar slávneho britského dramatika   Arnolda Weskera. Inscenácia je o ľudskej túžbe byť úspešným, obdivovaným, milovaným a   šťastným. Príbeh je o herečke Gertie Matthewsovej, ktorá sa slávnou a uznávanou stala   vďaka svoje pracovitosti a húževnatosti. Gertie je sebavedomá a zároveň neistá, cynická aj   bezmocná. Krehká a zraniteľná ako len ozajstný umelec môže byť. Hereckým partnerom   Gabriely Dolnej bude na javisku Juraj Hrčka, z mladej generácie umeleckého súboru DAB v  Nitre.

Gabriela Dolna_Burliva jar_DAB Nitra_6
DAB

Samotný autor o postave povedal: „Herečka, ktorá bude Gertie zosobňovať, ju musí na javisku žiť a nie hrať.“

„Ako herečka som ešte nikdy nehrala rolu herečky. To ma na tejto postave veľmi láka. Juraj je  veľmi talentovaný, vyžaruje z neho pokoj a mne to pomáha. Ja som skôr výbušnejšia, chcem   všetko dosiahnuť hneď, akoby preskočiť proces tvorby.“

„Herectvo je drogou môjho života.“ 

Gabriela Dolná patrí medzi výrazné tváre nitrianskeho divadla už takmer 20 rokov. Členkou   súboru DAB v Nitre je od roku 1996. Presne raz toľko, 40 rokov, sa venuje profesionálnemu   herectvu. Uprednostňuje charakterové a tragikomické úlohy, ktoré jedným okom plačú a   druhým sa smejú, pretože podľa nej je presne taký aj život a „ak čakáme niečo iné, sme veľkí utopisti“, dodáva.

Gabriela Dolna_Burliva jar_DAB Nitra_8
DAB

Začínala ako 19-ročná v inscenácii Štyri kvapky v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. Je presvedčená o tom, že herectvo je predovšetkým o talente, prístupe k postave a vedení režiséra. Je charakterovou herečkou, ktorá v repertoári dokázala stvárniť nielen dramatické,   ale aj komediálne postavy. „Som vďačná za každú jednu, menšiu aj väčšiu, rolu, pretože   každá ma obohacovala ako človeka aj ako herečku. Posúvala moje vnútorné hranice. Veľakrát som zápasila s obavami a pochybnosťami, či dokážem dôveryhodne stvárniť všetky   polohy, duševné pochody a psychologické rozpoloženia postavy. A to mi aj zostalo. Neustále   pristupujem ku každej novej úlohe s veľkým rešpektom, pokorou a zodpovednosťou. Diváka   totiž neoklamem. Sú len dve možnosti, buď prijme to, ako som sa stotožnila s hereckou   úlohou alebo neuverí môjmu herectvu. A práve diváci a ich vnímanie cez optiku sústredenia   sa na jediné a podstatné – prítomnosť okamihu „tu a teraz“ ma naučili rovnako prežívať a   vnímať aj samotný skutočný život. Žiť pre prítomnosť, zabudnúť na minulosť, pretože   budúcnosti sa nemusíme ani dožiť a snívať o minulosti znamená zmeškať prítomnosť.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X