Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žltá nadoba na triedený odpad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages

Harmonogram vývozu triedeného odpadu pre rodinné domy v Nitre a rady ako správne triediť

Pri recyklácii odpadu je dôležité nielen správne roztriedenie odpadu do nádob, ale aj minimalizovanie jeho obsahu, teda vytvoriť z neho čo najmenšiu možnú časť.

V rodinných domoch sa uskutočňuje vývoz odpadu podľa harmonogramu. Harmonogram vývozu triedených zložiek odpadu platí od 1. apríla.

Intenzita vývozu bioodpadu aj plastov zostáva na každých dvoch týždňoch a papier budú vyvážať raz za mesiac.

Triedenie odpadu

Triedenie odpadu je jednou z častí, ktorou prispievame k šetreniu prírodných zdrojov a k ochrane životného prostredia. Každý by sa mal v prvom rade snažiť byť čo najviac zero waste, teda produkovať čo najmenej odpadu.

Pri recyklácii odpadu je dôležité nielen správne roztriedenie odpadu do nádob, ale aj minimalizovanie jeho obsahu, teda vytvoriť z neho čo najmenšiu možnú časť.

Stláčanie odpadkov prispieva k zlepšovaniu úrovne triedenia odpadov a dosahujú sa tak aj lepšie výsledky pri recyklácii.

Čo kam patrí?

Modré nádoby sú určené na papier, čo je na nich často napísané, prípadne zvyknú byť aj označené nálepkou. Do týchto kontajnerov patria noviny, časopisy, kancelársky papier, kartónové obaly, knihy, skartovaný kancelársky papier. Obaly a kartónové krabice taktiež treba stláčať, aby nezaberali zbytočné miesto.

Do zelených kontajnerov, zväčša s označením, patrí sklo. Sem sa vhadzuje najmä biele a farebné sklo, poháre od zaváranín, okenné tabule (jednoduché). Dôležité je nenechávať na obaloch a fľašiach kovové či plastové vrchnáky.

Hnedé nádoby alebo kontajnery na bioodpad sa síce nenachádzajú úplne všade, ale vhadzuje sa do nich len burina, drobné vetvičky z orezávania krovín a stromov, stromová kôra, hobliny, piliny, štiepka a popol. Dôležité je, aby drevo nebolo chemicky upravené.

Do bioodpadu patria aj šupy z čistenia ovocia a zeleniny, ktoré neprešli tepelnou úpravou, prezreté ovocie a zelenina, ale aj tráva, lístie, kvety.

Triedeny odpad nitra harmonogram.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X