Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DMS v Nitre
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre
14. júna 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDom Matice slovenskej, Nikola Rechtorisová Diskusia()

FOTO: Pozrite sa s nami, ako vyzeralo otvorenie výstavy Evy Kristinovej v Dome Matice slovenskej v Nitre

V pondelok 3. júna sa konalo v Dome Matice slovenskej v Nitre otvorenie výstavy Eva Kristinová – jednoducho kráľovná.

Súčasťou vernisáže boli aj hudobné vstupy hostí z Katedry hudby Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v zastúpení Marekom Štrbákom, Lenkou Gálisovou a Katarínou Mazúrovou. Výstava Evy Kristinovej prináša prostredníctvom archívnych fotografií z Divadelného ústavu a Slovenského filmového ústavu zaujímavé pohľady na široké spektrum jej hereckej kariéry.

DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre

15 panelov retrospektívne mapuje Kristinovej prvé roky na javisku, ňou stvárnené postavy klasickej aj modernej svetovej drámy, televíznu tvorbou, recitačnú a osvetovú činnosť, ale aj fotografie z jej súkromného albumu. Herecké roky na javisku prežila po boku slávnej generácie hercov, do ktorej patrili Ondrej Jariabek, Andrej Bagar, Mikuláš Huba, Ladislav Chudík, Július Pántik, Jozef Kroner, Oľga Budská, Viera Strnisková, Mária Kráľovičová a mnohí ďalší. Spoznať sa s Evou Kristinovou mala tú česť aj jedna z hostiek vernisáže, jej blízka priateľka a členka výboru MS Dáša Machalová.

Spoločne sa stretli pri natáčaní filmovej adaptácie Hviezdoslavovho eposu Gábor Vlkolinský v réžii Jozefa Pálku, kde jej Kristinová hrala matku. Na túto skúsenosť si zaspomínala aj na otvorení výstavy. Osobitý vzťah si uchovali aj počas ďalších rokov, kedy spoločne navštevovali matičné podujatia a ako sama povedala, od prvého momentu si vzájomne vytvorili priam puto materinského vzťahu.

DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre

Eva Kristinová sa s láskou v srdci stavala aj k otázke národného povedomia, sama sa angažovala v matičnom hnutí, recitovala básne na národných slávnostiach a neskrývala ani svoje proslovenské postoje. Vernisáž navštívili jej rovesníci, ale aj generácie, ktoré si ju pamätajú z televíznych obrazoviek. Za všetkých prítomných prečítal pozdravný list z vernisáže adresovaný herečke dlhoročný matičiar Ján Marko.

Výstavu pripravil Divadelný ústav Bratislava v roku 2018 pri príležitosti herečkinho významného životného jubilea a v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Nitre ju môžu návštevníci vidieť do 30. júna 2019.

DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre
DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre
DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre
DMS v Nitre
Foto: Veronika Bilicová, DMS v Nitre

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X