Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Nevypravene spoje mhd nitra 9.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
26. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Arriva hľadá nových vodičov, v MHD pribudnú aj ďalší vodiči z Ukrajiny

Dopravný podnik Arriva hľadá nových vodičov na veľtrhu práce Job Expo 2018 na Agrokomplexe v Nitre. Na západnom Slovensku chce obsadiť zhruba 50 pracovných miest. Vodičov prijme aj do Nitry, kde v minulom roku spoločnosť riešila akútny nedostatok vodičov, ktorý spôsobil masívne výpadky spojov. Problém vyriešila vodičmi z Ukrajiny.

„Od začiatku tohto roka nastúpilo na linky MHD v Nitre 14 ukrajinských vodičov, v nasledujúcich týždňoch sa do poskytovania služieb pre cestujúcich v meste pod Zoborom zapojí ďalších sedem vodičov z Ukrajiny,“ uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločnosti Arriva Slovakia, a. s., Petra Helecz. Ako dodala, všetci vodiči už predtým pracovali na tejto pozícii v Kyjeve alebo v mestách, odkiaľ prišli. Úspešne absolvovali vstupné lekárske prehliadky, psychotesty a získali kvalifikačnú kartu vodiča. V rámci zaškoľovania prešli aj jazykovým kurzom. Okrem toho prijala Arriva Nitra v tomto roku aj ďalších 14 vodičov zo Slovenska.

Náborové kampane

„Keďže evidujeme na Slovensku a v ďalších krajinách Európskej únie akútny nedostatok vodičov autobusov už dlhodobo, hľadali sme vodičov v zahraničí, aj v krajinách mimo Európskej únie. Samozrejme, boli by sme veľmi radi, keby sme mali dostatok záujemcov zo Slovenska o túto prácu,“ podotkla Helecz. Pravidelne preto organizujú náborové kampane. Nových vodičov bude Arriva hľadať vo štvrtok a v piatok na Job Expo 2018 v Nitre.

„Účasť na veľtrhu práce je dobrou príležitosťou na oslovenie nových potenciálnych zamestnancov pre naše spoločnosti v Nitre, Trnave a Nových Zámkoch. Za volanty našich autobusov opäť hľadáme nové kolegyne a kolegov, zároveň hľadáme aj šikovných automechanikov do našich dielní,” povedala Helecz. Dopravca sa nových zamestnancov snaží prilákať na rôzne benefity, ako je poskytnutie pomoci s financovaním vodičského oprávnenia typu D či bezplatné ubytovanie pre vodičov z iných regiónov.

Zmena legislatívy

Problémom je, že mnoho súčasných vodičov autobusov je z generácie, ktorá už dosahuje dôchodkový vek. „Len v našich spoločnostiach v Košickom a Žilinskom kraji evidujeme takmer 30 vodičov, ktorí odídu v roku 2018 a 2019 do dôchodku. Vodičov preto prijímame priebežne do všetkých našich spoločností na Slovensku,“ hovorí Helecz.

Arriva dlhodobo podporuje zmenu legislatívy, ktorá by umožnila získať vodičské oprávnenie na autobus už v 21 rokoch, ako to bolo v minulosti. Mnohí mladí sa totiž vydajú na dráhu vodiča v nákladnej doprave, kde je minimálny vek 21 rokov. „Podľa najnovších informácií z ministerstva vnútra, ktoré pripravuje novelu zákona o cestnej premávke, by sa minimálny vek pre vodičov kamiónov a autobusov mohol znížiť od 1. januára 2019,“ hovorí Helecz. Takáto legislatívna zmena by vytvorila priestor na stredoškolskú výučbu zameranú na profesiu vodič/vodička. Arriva chce spolu so zriaďovateľmi škôl pripraviť osnovy vzdelávania pre profesionálnych vodičov a poskytnúť študentom možnosť absolvovať praktickú výučbu priamo v ich autobusoch.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X