Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nevypravene spoje mhd nitra 9.jpg
Foto: ilustračné, Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
26. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Arriva hľadá nových vodičov, v MHD pribudnú aj ďalší vodiči z Ukrajiny

Dopravný podnik Arriva hľadá nových vodičov na veľtrhu práce Job Expo 2018 na Agrokomplexe v Nitre. Na západnom Slovensku chce obsadiť zhruba 50 pracovných miest. Vodičov prijme aj do Nitry, kde v minulom roku spoločnosť riešila akútny nedostatok vodičov, ktorý spôsobil masívne výpadky spojov. Problém vyriešila vodičmi z Ukrajiny.

„Od začiatku tohto roka nastúpilo na linky MHD v Nitre 14 ukrajinských vodičov, v nasledujúcich týždňoch sa do poskytovania služieb pre cestujúcich v meste pod Zoborom zapojí ďalších sedem vodičov z Ukrajiny,“ uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločnosti Arriva Slovakia, a. s., Petra Helecz. Ako dodala, všetci vodiči už predtým pracovali na tejto pozícii v Kyjeve alebo v mestách, odkiaľ prišli. Úspešne absolvovali vstupné lekárske prehliadky, psychotesty a získali kvalifikačnú kartu vodiča. V rámci zaškoľovania prešli aj jazykovým kurzom. Okrem toho prijala Arriva Nitra v tomto roku aj ďalších 14 vodičov zo Slovenska.

Náborové kampane

„Keďže evidujeme na Slovensku a v ďalších krajinách Európskej únie akútny nedostatok vodičov autobusov už dlhodobo, hľadali sme vodičov v zahraničí, aj v krajinách mimo Európskej únie. Samozrejme, boli by sme veľmi radi, keby sme mali dostatok záujemcov zo Slovenska o túto prácu,“ podotkla Helecz. Pravidelne preto organizujú náborové kampane. Nových vodičov bude Arriva hľadať vo štvrtok a v piatok na Job Expo 2018 v Nitre.

„Účasť na veľtrhu práce je dobrou príležitosťou na oslovenie nových potenciálnych zamestnancov pre naše spoločnosti v Nitre, Trnave a Nových Zámkoch. Za volanty našich autobusov opäť hľadáme nové kolegyne a kolegov, zároveň hľadáme aj šikovných automechanikov do našich dielní,” povedala Helecz. Dopravca sa nových zamestnancov snaží prilákať na rôzne benefity, ako je poskytnutie pomoci s financovaním vodičského oprávnenia typu D či bezplatné ubytovanie pre vodičov z iných regiónov.

Zmena legislatívy

Problémom je, že mnoho súčasných vodičov autobusov je z generácie, ktorá už dosahuje dôchodkový vek. „Len v našich spoločnostiach v Košickom a Žilinskom kraji evidujeme takmer 30 vodičov, ktorí odídu v roku 2018 a 2019 do dôchodku. Vodičov preto prijímame priebežne do všetkých našich spoločností na Slovensku,“ hovorí Helecz.

Arriva dlhodobo podporuje zmenu legislatívy, ktorá by umožnila získať vodičské oprávnenie na autobus už v 21 rokoch, ako to bolo v minulosti. Mnohí mladí sa totiž vydajú na dráhu vodiča v nákladnej doprave, kde je minimálny vek 21 rokov. „Podľa najnovších informácií z ministerstva vnútra, ktoré pripravuje novelu zákona o cestnej premávke, by sa minimálny vek pre vodičov kamiónov a autobusov mohol znížiť od 1. januára 2019,“ hovorí Helecz. Takáto legislatívna zmena by vytvorila priestor na stredoškolskú výučbu zameranú na profesiu vodič/vodička. Arriva chce spolu so zriaďovateľmi škôl pripraviť osnovy vzdelávania pre profesionálnych vodičov a poskytnúť študentom možnosť absolvovať praktickú výučbu priamo v ich autobusoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X