Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aeromobil 5.0 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.aeromobil.com
22. marca 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skwww.aeromobil.com © NitraDen.sk Diskusia()

AeroMobil predstavil novinku 5.0 s kolmým štartom

Slovenská spoločnosť AeroMobil predstavila koncept nového modelu 5.0, ktorý bude využívať kolmý štart i pristávanie. Ide o prepravný prostriedok typu VTOL (Vertical Take-Off and Landing). AeroMobil 5.0 sa bude odlišovať od predchádzajúcich modelov. Okrem iného bude pre štyroch pasažierov, bude plne elektrický a dokáže štartovať i pristávať priamo z miesta.

AeroMobil 5.0 VTOL je zatiaľ iba konceptom, na ktorom plánuje výrobca ďalej pracovať. Lietajúce auto bude mať dva elektricky poháňané rotory, ktoré majú zabezpečovať vertikálny vzlet i pristávanie. Pohonný systém bude doplnený horizontálnym pohonom, zabezpečovaným ďalšou tlačnou vrtuľou. Krídla nového AeroMobilu majú byť adaptívne pre maximálnu efektivitu letu. Zadná chvostová časť bude výsuvná.

Auto poskytne pasažierom komfort, každý cestujúci bude mať k dispozícii údaje o lete i pokročilé komunikačné prostriedky a médiá. Pasažieri tak ostanú v spojení vo vzduchu, aj na ceste. Tento model bude vybavený deformačnými zónami a balistickým padákom.

AeroMobil 4.0 však nezanikne a spoločnosť bude pracovať na oboch modeloch naraz. Ako uviedol spoluzakladateľ a CEO AeroMobilu Lukáš Vaculík, „stratégia výroby viacerých modelov vozidla znamená, že budeme vedieť naplno zabezpečiť cestovanie v mestách s AeroMobilom 5.0 VTOL a medzi mestami aj s AeroMobilom 4.0 STOL. Naša stratégia teda rieši hlavné obmedzenia alternatívnych koncepcií VTOL, ktoré sú viac viazané na vyhradené pristávacie plochy, než na využitie existujúcej cestnej infraštruktúry.“

Aeromobil 5.0.jpg
www.aeromobil.com

„Lietajúce autá vnímame vďaka AeroMobilu 4.0 STOL a konceptu AeroMobil 5.0 VTOL ako všestranné vozidlá, ktoré sú schopné jazdiť aj lietať. Plánujeme dodávať vozidlá s dosahom potrebným pre mestské a medzimestské vzdialenosti, schopné prepravy za akéhokoľvek počasia. Maximalizujeme tak ich využitie pre prevádzkovateľov budúcich lietajúcich taxi,“ doplnil ho CTO AeroMobilu Douglas MacAndrew.

Detaily o novom AeroMobile 5.0 VTOL výrobca zatiaľ neprezradil. Nie sú známe informácie o výkone, dojazde/dolete či o kapacite batérií.

Vyrábať AeroMobil 5.0 VTOL začnú až po uvedení AeroMobilu 4.0 STOL na trh. Ten by mal byť podľa odhadov na trhu v roku 2020. AeroMobil 5.0 VTOL by mal byť dostupný zhruba o 7 až 10 rokov. Dôvodom je podľa spoločnosti absencia infraštruktúry i legislatívy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X