Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.uniag.sk

Zrkadlisko pred aulou poľnohospodárskej univerzity prechádza rekonštrukciou

Rekonštrukcia má navrátiť zrkadlisko do pôvodnej architektonickej podoby. 

Zrkadlisko pred aulou SPU patrí od roku 2014 medzi národné kultúrne pamiatky. Je jedným z deviatich objektov v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Dodnes prešlo viacerými úpravami, no v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Nadobudne pôvodnú architektonickú podobu. Rekonštrukcia bola realizovaná najmä kvôli havarijnému stavu a nevyhovujúcej statiky premostenia. 

„Účelom stavby je obnova zrkadliska do pôvodnej architektonickej podoby podľa projektu z roku 1961, zabezpečenie statickej únosnosti konštrukcií, vodonepriepustnosti, odstránenie nepôvodných prvkov. Premostenie bude kompletne sanované a bude doplnené o nový prvok – sklenené zábradlie,“ informoval prorektor.

Foto: www.uniag.sk

Rekonštrukcia prebieha v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Nitre. Zrkadlisko tak má navrátiť do pôvodnej podoby. Odstrániť sa majú fontány, betónové ostrovčeky, nepôvodné obklady a dlažby a celkovo sa má vrátiť k pôvodnej farebnosti. 

V zrkadlisku boli umiestnené ryby a korytnačky, do bazéna prilietali aj divé kačice. „Pôvodný projekt  hovorí o zrkadlisku ako o čistej vodnej ploche. Vzhľadom na to, ako aj z hygienického hľadiska – keďže v bazéne je malá hĺbka a v letnom období vysoké teploty – osadenie rýb ani korytnačiek do bazéna nepredpokladáme,“ povedal prorektor.

Predpokladané ukončenie stavebných prác je zatiaľ naplánované na jún 2021. „Zostáva dokončiť pokládku obkladov bazénového telesa, premostenie a dokončovacie práce v okolí bazéna vrátane cirkulácie vody,“ konštatoval T. Tóth.

Foto: www.uniag.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X