Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Zmiznuté aj zachované, také sú budovy a miesta na starých fotografiách zachytávajúcich Nitru

Mesto sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžu mnohí z nás spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Veľký seminár patrí jednoznačne k najkrajším budovám v Nitre. Dodnes tvorí architektonickú dominantu Pribinovho námestia a slúži svojmu pôvodnému účelu – je sídlom Kňazského semináru sv. Gorazda v Nitre, ako aj Diecéznej knižnice. Diecézna knižnica je skutočným pokladom slovenskej literárnej a kultúrnej histórie. Nachádzajú sa v nej najstaršie listiny na Slovensku. Vznikli v rokoch 1111 a 1113 z poverenia kráľa Kolomana v benediktínskom Opátstve svätého Hyppolita na Zobore pri Nitre. S koreňmi siahajúcimi až do 12. storočia, táto knižnica je jednou z najstarších a najcennejších zbierok pôvodnej literatúry na Slovensku. Svojou bohatou históriou a obdivuhodným obsahom predstavuje dôležitú súčasť nášho národného kultúrneho dedičstva. V súčasnosti je v zbierkach diecéznej knižnice uložených približne 66 000 vzácnych kníh.

Velky seminar klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Zaujímavosťou tohto miesta je, že ulička nezmenila svoj názov od roku 1877. Do roku 1921 sa volala Szikla utca, potom bol jej názov už len v slovenčine. Ide o Skalnú ulicu, ktorá sa začína približne oproti vchodu do hotela Sole a je to vlastne skratka chodníkovým priechodom z Farskej na Piaristickú ulicu.

Ulica smerom k tatre klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Farská ulica pred viac ako sto rokmi. Po uliciach v tých časoch jazdili zväčša len konské povozy, ako na fotografii. V pozadí vidíme Kostol navštívenia Panny Márie, ktorého výstavba začala 1852. Dokončený bol v roku 1861. Počas 2. svetovej vojny bol zasiahnutý bombardovaním, zrútil sa vtedy strop. Na šťastie bomba nevybuchla, keďže sa v kostole nachádzali aj ľudia. Veža sa neskôr zrútila po obrovskej víchirici, ktorá Nitru zasiahla v roku 1947.

Farska ulica klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Kupecká ulica okolo roku 1933, pohľad fotografa smeruje zhora od Farskej ulice smerom k námestiu. Na fotografii je tiež zachytená niekdajšie divadlo aj baletná škola. Obe budovy boli počas bombardovania v roku 1945 zasiahnuté, divadlo dokonca aj vyhorelo. Ich staticky narušené zvyšky boli neskôr zbúrané.

Kupecka ulica klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takto bola zachytená Chrenová I, odfotená je z D1. Vpravo si môžete všimnúť paneláreň. Komín a telocvičňa v pozadí patrili SOU PS. Spomínate si na „svinčikárne“, ktoré boli v miestach k dnešnému atletickému štadiónu?

Chrenova fotene z d1 vpravo panelaren klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X