Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železničná trať, vlak
Foto: ilustračné, SITA
19. novembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Železničnú dopravu medzi Nitrou a Prievidzou zlepší rekonštrukcia trate

ŽSR ušetria ročne až 4 milióny eur na prevádzkových nákladoch.

Rekonštrukcia trate medzi Prievidzou a Nitrou za 110 miliónov eur významne zlepší železničnú dopravu v tomto úseku. Na sociálnej sieti to uviedol Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Aj malé projekty dokážu významne zlepšiť železničnú dopravu. Jednoduché úpravy tratí a výmeny zabezpečovacích zariadení môžu mať podobné efekty ako násobne drahšie modernizácie koridorov. Nový projekt ŽSR tak dosahuje spoločenské prínosy až 4,2 násobku každého investovaného eura, čo je medzi infraštruktúrnymi projektami u nás zatiaľ nevídané,“ uviedol ÚHP.

Kratší čas

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravili prvý z radu projektov, ktoré ÚHP identifikoval v audite v roku 2019. Jeho cieľom je zlepšiť 66 kilometrov železničnej trate medzi Prievidzou a Nitrou (po Jelšovce) za 110 miliónov eur.

Cesta vlakom sa skráti o približne 20 minút, zvýši sa bezpečnosť a komfort pre cestujúcich. ŽSR ušetria ročne až 4 milióny eur na prevádzkových nákladoch.

Zastaraná trať

Trať z Prievidze do Nitry je morálne a technicky zastaraná. Úroveň zabezpečenia zodpovedá prvej polovici 20. storočia. Výhybky v staniciach sa musia obsluhovať ručne. Pre chýbajúce zabezpečenie musia vlaky brzdiť zo 100 až na 40 km/h a čakať na protiidúce súpravy často aj desať minút.

Realizáciou projektu sa zvýši rýchlosť na 120 km/h, vybudujú sa bezbariérové nástupištia a inštaluje sa moderné zabezpečenie s diaľkovým elektronickým ovládaním výhybiek.

V ďalších fázach prípravy projektu odporúča ÚHP drobné zmeny, ktoré môžu investíciu ešte vylepšiť, ako sú úpravy susedných úsekov trate, zvýšenie priepustnosti pre nákladnú dopravu a prispôsobenie dĺžky nástupíšť súčasným aj budúcim potrebám.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X