Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zavisly-clovek-zdruzenie-storm-drogy-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: GettyImages
12. februára 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Združenie STORM pomáha drogovo závislým ľuďom k lepšiemu a zdravšiemu životu

Združenie STORM pomáha už takmer 17 rokov a jeho pomoc vyhľadávajú najmä užívatelia drog. Niektorým klientom dokonca dopomáha k novým občianskym preukazom.

Terénni a sociálni pracovníci združenia STORM riešia s užívateľmi drog témy ako drogy, choroby, pomoc, liečba, rodina, či práca. Práve oni sa často stávajú mostom medzi ulicou a ďalšou inštitucionálnou pomocou. V mnohých prípadoch sa im zdôveria klienti ako prvým, keď riešia zmenu svojho života či správania.

Terénni pracovníci poskytujú svoju pomoc a podporu priamo v uliciach Nitry, ale aj v iných mestách. V spolupráci s klientmi každoročne bezpečne zlikvidujú viac ako 85-tisíc injekčných striekačiek. „Naši klienti – najmä užívatelia drog, sú často odsudzovaní za svoje správanie a životný štýl. Našou úlohou v teréne alebo v kontaktnom centre je, poskytnúť im pomoc a podporu. Učiť ich správať sa menej rizikovo k sebe i k svojmu okoliu. Učíme ich zodpovednosti za svoje rozhodnutia a samozrejme podporujeme ich v zmene k lepšiemu, zdravšiemu životu,“ hovorí štatutárny zástupca združenia Pavol Ščasný.

Pomoc Terénnych pracovníkov prichádza v podobe výmeny striekačiek, ošetrenia, ale aj sprievod po úradoch, či pri riešení splátok na zdravotnom poistení. V prípade, že si klient chce kúpiť niečo, čo mu zlepší životnú situáciu, má možnosť si na to zarobiť. „Projekt 3P sa zameriava na poskytnutie pomoci a podpory formou práce. Drobné manuálne činnosti, ktoré naši klienti vykonávajú majú zaplatené. Nedostanú však financie na ruku, ale vždy všetky nákupy či stretnutia vybavujú s pracovníkom. Takýmto spôsobom si môžu klienti odpracovať jedlo, hygienu či nocľah. Ale aj lieky alebo zaplatiť kolky na nový občiansky preukaz, ktorý je tak nevyhnutný pri zlepšení ich životnej situácie,“ upresňuje P. Ščasný.

Združenie STORM patrí k ojedinelým organizáciám, ktoré sa venujú aktívnym užívateľom drog na báze takzvanej nízkoprahovosti a harm-reduction. V prípade, že obyvatelia potrebujú pomoc alebo nájdu nejakú ihlu či striekačku, môžu združenie kontaktovať priamo. „Ideálne je, ak nám človek napíše na facebook Združenia STORM a pridá aj fotku lokality s presným popisom, kde sa tento injekčný materiál nachádza. Veľmi nám to uľahčuje ich následnú likvidáciu,“ konkretizuje štatutárny zástupca organizácie. Terénne služby, poradenstvo i tieto zbery budú realizované aj v roku 2019.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X