Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra divadlo andreja bagara.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara Nitra, F. Csekeiová
20. februára 2024 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Zaznačte si do kalendára: DAB v spolupráci s režisérom z Ukrajiny pripravuje výnimočnú inscenáciu

Pripravte sa na jedinečný divadelný zážitok v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Inscenácia Scény z rodinného života prinesie na javisko humor, napätie a ľudskosť, zahalené do úžasnej réžie Pavla Gatilova.

Nechajte sa uniesť do sveta vzťahov po vojne, kde humor a nádej prekvitajú aj v najzúfalejších situáciách. V Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa chystá jedinečný divadelný zážitok pre všetkých divákov. Inscenácia Scény z rodinného života autorky Anny Jablonskej v réžii Pavla Gatilova prinesie na javisko napätie, humor a ľudskosť.

Premiéra hry Scény z rodinného života je naplánovaná na 15. a 16. marca 2024 v Štúdiu Divadla Andreja Bagara v Nitre. Scénu vytvorila scénografka Laura Štorcelová, kostýmy navrhla Elena Rykusová.

Príbeh sa zameriava na vojaka Nikolaja, ktorý sa po návrate z vojny snaží opäť nájsť svoje miesto v rodine. Jeho úsilie však komplikuje vzťahový trojuholník medzi jeho manželkou Irinou a Váňovým učiteľom biológie Sergejom. Autorke sa podarilo zachytiť dynamiku vzťahov po traumatizujúcej udalosti vo vojne a priniesť do hry humor a nádej.

Humor a nádej

Aj napriek zložitej téme nechcú tvorcovia priniesť na javisko ťažkú tragickú drámu. Práve naopak, autorke Anne Jablonskej sa darí aj tie najzúfalejšie situácie napĺňať humorom a nádejou.

Pavel Gatilov má zasa povesť režiséra, ktorý dokáže nájsť humor aj v situáciách, kde by ho divák nečakal. Režisér Pavel Gatilov zdôrazňuje dôležitosť ľahkosti v spracovaní zložitých tém, aby divák zažil príjemný a zábavný divadelný zážitok.

O takýchto závažných témach sa musíme naučiť hovoriť ľahko. Nie preto, aby sme ich bagatelizovali, ale preto, že si uvedomujeme, že divák sa nachádza v divadle a chce zažiť divadelný zázrak, čaro, ilúziu… Takto sa snažím premýšľať o divadle. A aj keď téma nie je jednoduchá, chcem, aby sme sa s divákom zhovárali na území divadelnej mágie,“ povedal o inscenácii Pavel Gatilov.

Perfektná spolupráca

Spolupráca s Divadlom Andreja Bagara bola podľa jeho slov perfektná, a to vďaka profesionálnemu prístupu a inteligentným hercom. „Všetko prebieha pokojne, v príjemnej atmosfére, všetko je veľmi profesionálne,“ konštatoval režisér.

Inscenácia sa nezameriava priamo na vojnu, ale skôr na vzťahy v rodine a spoločenské dynamiky. Humor a nádej sa miešajú s napätím vo vzťahovom trojuholníku postáv, ktoré bojujú medzi svojimi snami a realitou. Dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová zdôrazňuje, že autorka dokáže aj najťažšie situácie naplniť humorom a nádejou, čo robí tento divadelný zážitok nezabudnuteľným.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X