Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zastupitelstvo november 2017.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NitraDeň.sk
23. novembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Zastupiteľstvo odložilo odpredaj zeleného pásu pri rieke pravdepodobne na december

Vo štvrtok malo mestské zastupiteľstvo okrem iného rozhodovať o žiadosti manželov Kepákovcov na zámenu pozemku na Podzámskej ulici za pozemok na Wilsonovom nábreží, na ktorom je parkovisko. Miroslav Kepák, ktorý je majiteľom pozemkov na Podzámskej, tam chcel postaviť bytový dom. Zámer mu však prekazili obyvatelia, ktorý proti nemu spísali petíciu. To je dôvod, prečo bola podaná žiadosť o zámenu pozemkov.

Keďže pozemky nie sú rovnako veľké a bude treba za ten na Wilsonovom nábreží doplatiť, žiadajú Kepákovci zohľadnenie hodnoty vypracovanej dokumentácie v cene zamieňaných nehnuteľností, ide o 60-tisíc eur.

„Mesto nemá dôvod brať si na plecia riziká podnikania investora,“ ozvali sa hlasy na zastupiteľstve. „V prvom rade sa Podzámska nemala nikdy predávať,“ vyslovil sa Štefan Štefek. To, že občania robia petície a sú proti megastavbám v centre mesta je podľa neho len dôsledkom politiky mesta. Myslí si, že investorov treba vytlačiť na perifériu mesta a treba zmeniť územný plán zastavanosti tak, aby sa aspoň sčasti zachovala história a charakter Starého mesta.

Mesto musí prerokovať každú žiadosť, ktorú dostane. Primátor je povinný predložiť všetky majetkové návrhy. Aj keby bola žiadosť vopred odsúdená na neúspech, musí byť poslancom predložená a prediskutovaná. Materiál o výmene pozemkov bol vo štvrtok stiahnutý zo zastupiteľstva na dopracovanie. Rokovať o ňom budú pravdepodobne na najbližšom mestskom zastupiteľstve, čiže v decembri.

K veci sa vyjadrila aj zástupkyňa obyvateľov. Zaujímalo ju, prečo sa nehlasovalo a kedy tak zastupiteľstvo urobí. „Mestské stromoradie na Wilsonovom nábreží je parkom a má nenahraditeľnú funkciu vetrolamu, oddychovej zelene a športovej plochy,“ uviedla. Požiadala zastupiteľstvo, aby nenarúšalo dobre fungujúcu mestskú časť novou zástavbou a vážilo si zelené a krásne miesta v meste.

„Mesto bude hľadať nejaký spôsob, aby sme z toho problému vyšli a aby sme aj tým obyvateľom na Podzámskej, ktorí tam možno nechcú mať tú výstavbu, aby sme nejakým spôsobom vyhoveli,“ uviedol zástupca primátora Ján Vančo. „Vidím len dve možné riešenia zatiaľ. Že sa to zamení za nejaký iný pozemok, alebo budeme musieť tento pozemok (na Podzámskej, pozn. red.) odkúpiť späť. Tretia možnosť je, že sa nám nič nepodarí a zostane situácia taká, aká je dnes,“ dodal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X